Dostali možnost se setkávat s ostatními rodiči, dělit se s nimi o své starosti i radosti, získané zkušenosti. A také uplatnit své dovednosti při přípravě her a zábavy.
Na otázku, jak se daří a co je nového v Mateřském centru Paleček, nám odpověděla jeho statutární zástupkyně Pavlína Jirkovská.

Takže jak se daří?
V současné době mámě trochu méně členů občanského sdružení, tak jsme trošičku pozměnili výhody členství tak, aby pro ně bylo přínosnější. Nicméně návštěvnost je stále vysoká a na principu myšlenky rodinného scházení se tolik nemění a mám radost, že k nám v poslední době našli cestu i tatínkové. Máme novou předsedkyni Janku Horákovou, která aktuálně absolvuje různá školení. Musím také říci, že jsme měli v poslední době veliké štěstí na zaměstnankyně z rakovnického úřadu práce z programu Aktivní politika zaměstnanosti. Doufám, že to tak bude pokračovat i nadále. Nyní to vypadá, že do občanského sdružení přibude i několik nových maminek, které budou zároveň členkami rady. Věřím, že přinesou nové nápady a témata, jak obohatit naši činnost.

Berete každý zajímavý námět k besedě i zvenčí?
Určitě. Nedávno jsem třeba zaregistrovala na facebooku diskusi k tématu: Vzdor dítěte ve třech letech věku. Jsme ochotni k nám pozvat psychologa, který s rodiči rozebere problém na modelové situaci. Stačí jen, že se na nás rodiče přes facebook obrátí a my vše potřebné k besedě zajistíme. Jen je pak potřeba, aby rodiče na besedu přišli.

Vážně?
Ne že by se k nám hrnuli houfem, ale čas od času přijdou, na rozdíl od let minulých. Zlom nastal ve chvíli, kdy jsme začali v červnu pořádat akce k Mezinárodnímu dni otců. Zjistili, že to není jen o tom sednout si ke kávě a povídat. I když i to maminky po té sociální stránce hodně potřebují. Ale že jde především o děti a mezigenerační stmelení rodin. Takže k nám chodí i manželské či partnerské páry nebo maminky s babičkami. Nezřídka se stane, že přijde i kamarádka maminky, která jí hlídá děti.

Je něco, co vás v poslední době v tomto ohledu zarazilo?
Chodí k nám méně dětí na odpolední výtvarku. Tenhle kroužek býval dříve tak naplněn, že jsem otvírala dvě skupinky. Zaráží mě, že maminky jdou za tou samou lektorkou jinam, kde je to značková výuka. Metodika je přitom podobná. Vzhledem k tomu, že se nám stejně odpolední programy neshodují s metodikou Ministerstva práce a sociálních věcí pro podporu neziskových organizací, tak nás to tolik nebolí. Spíše si myslím, že ty rodiny, které dnes pláčou nad tím, že nemají peníze, by to mohly pocítit, protože v jiných organizacích se platí za výuku dvakrát až třikrát tolik než u nás. U nás totiž zaplatí jen symbolických padesát korun.

To je opravdu symbolická cena…
Takové ceny kurzů máme díky grantům. Rakovničané si možná myslí, že cena odpovídá menší kvalitě přednášek, ale opak je pravdou. Máme certifikované lektory, kteří přednášejí v Praze nebo jezdí dokonce po celé republice. Aktuálně třeba nabízíme kurz masáží miminek a kojenců, bude se konat po tři pátky po sobě od 6. do 20. února a stojí díky grantu jen šest stovek. Je to kurz, který normálně stojí tři tisíce korun. To samé jsou besedy s certifikovanou poradkyní. Ty také stojí pro maminky jen padesát korun.

Myslíte, že vám někdo v tomto směru konkuruje?
Žádnou nám podobnou organizaci v Rakovníku, věnující se dětem, neberu jako konkurenci. Naopak jsem se vždy snažila vyjít všem vstříc, nabídnout spolupráci. Ony se totiž zaměřují na starší, předškolní či školní děti.
My máme jen ty malinkaté. Určitě si myslím, že bychom mohli začít více spolupracovat na mnoha projektech, navzájem se obohatit poznatky a být tu pro všechny děti.

Co předporodní kurzy?
Vzhledem k situaci, která nastala v říjnu 2014 kolem dětského oddělení a porodnice v Rakovníku, se je rozhodlo naše mateřské centrum obnovit. Maminky nás hned zahrnuly tématy, která by je také zajímala, a my jim vyšli s radostí vstříc. Zkontaktovali jsme tedy skvělou lektorku Radku Jakubovou, která má vystudovaný obor psychosociálních studií a vlastní i certifikát laktační poradkyně. Domluvili jsme se s ní na celém cyklu přednášek, které naše návštěvníky, ale jistě i celou veřejnost, nejvíce zajímají. Navíc je ona sama maminkou malých dětí, takže má během besed opravdu co nabídnout nejen po teoretické, ale hlavně i po praktické stránce.

A porodnice?
Domlouváme spolupráci i s porodnicí v Rakovníku. Se sestřičkami, ale i lékaři, jsme spolupracovali již v minulosti a byly to velmi zajímavé besedy, ne pouze teoretické a strohé přednášky. Budeme moc rádi, když na spolupráci navážeme a cestu na tyto besedy si najdou i občané Rakovnicka.

Jak zareagujete na zákon o dětských skupinách?
Hrozí se dokonce pokutami, když vezmeme do kolektivu neočkované dítě. Budeme toto téma teprve probírat. Myslím si, že s radou občanského sdružení odsouhlasíme větu do kartičky, že naši klienti budou dodržovat provozní řád. Do něho dáme větu, že k nám dítě chodí řádně naočkováno dle očkovacího kalendáře. Nebo na kartičku, kde máme napsáno, že návštěvníci centra souhlasí s uveřejňováním fotek svých potomků, přidáme větu: Stvrzuji, že je mé dítě naočkováno. Náš vnitřní názor může být jakýkoli, ale jednou ten zákon byl vydán, tak se musí dodržovat.