Vtěsnat se do nějakého jarního termínu kulturního centra, kde se plesy konají, totiž není vůbec jednoduché, zvlášť poté, co byla do prvního pololetí přesunuta řada odložených pořadů z tohoto podzimu. „Někdo už ples zrušil, jiná škola požádala o přeložení na konec jara, většina škol zatím vyčkává. Snažíme se jim vyjít vstříc a někam ples ještě vtěsnat, neúčtujeme si ani žádné storno poplatky,“ říká ředitel Kulturního centra Rakovník Jiří Karel.

Ples pořádat chtějí

Jednou ze škol, která s maturitním plesem stále počítá v termínu, v jakém je naplánovaný, je například ekonomické lyceum z Masarykovy obchodní akademie. „Ještě v době výuky v září jsme se dohodli, že v přípravách maturitního plesu budeme pokračovat včetně nácviku předtančení a podobně, jak je obvyklé. Budeme se snažit směrem dolů upravovat finanční náklady a počítat s různými možnostmi, například snížením kapacity sálu, nebo jinými omezeními.

Studenti mají chuť a já jsem je v tom podpořil,“ zdůrazňuje třídní učitel 4. L Miroslav Koloc. Lyceum má termín 15. ledna a je v kontaktu i s vedením KC Rakovník. „Chceme spolupracovat v závislosti na vývoji karantény a dalšího rozvolňování opatření, počítáme i s možností případné změny termínu, úpravy finančních nákladů a dalších věcí,“ přibližuje Koloc. Ke zrušení termínu se zatím neuchýlili ani studenti Cestovního ruchu a stravovací služby v Integrované střední škole Rakovníka, kde tuto problematiku rovněž řešili už na začátku školního roku.

Ples k maturitě patří

„Vzhledem k tomu, že už mají studenti zarezervované nějaké služby, rozhodli se, že rušit termín nebudou. Počítáme i s jeho posunutím, nebo s menší variantou, protože maturitní ples k ukončení studia patří. A studenti doufají, že o ples nepřijdou,“ vysvětluje třídní učitelka Gabriela Vyskočilová.

Také na rakovnickém gymnáziu doufají, že o ples nepřijdou, avšak třeba třída C4B silně uvažuje o tom, že by se uskutečnil až po maturitě a zřejmě vedení KC v nejbližší době osloví.

„Ještě to není definitivní, ale na poslední online hodině jsme si řekli, že budeme zřejmě hledat nějaký červnový termín po maturitě. Jedním z důvodů je, že by již mělo dojít k uvolnění vládních opatření, ale i proto, že studenti nemají možnost nacvičovat žádný program a není pro ně reálné vše stihnout, i kdyby to povolili,“ vysvětluje třídní učitelka Zuzana Skysláková.

Zatím vyčkáváme

Zatím žádné přesuny či rušení nepodnikají školy ani spolky v Novém Strašecí, což potvrdila i vedoucí kulturní komise Lenka Pelcová.

„Všechny plesy máme naplánovány až po Novém roce a zatím termíny zůstávají, a to jak maturitní plesy, tak i plesy spolkové. Spolky si domlouvají plesy i rok předem a nikdo ještě nevolal, tak vyčkáváme,“ popisuje Pelcová.

Možná po maturitě

Najdou se ovšem i tací, kteří optimismus gymnazistů či lycea nesdílí a ples nadobro zrušili. Tak jako třeba třída C4 obor Informační technologie ze SPŠ E. Kolbena v Rakovníku. „Ples jsme měli mít v lednu, ale nakonec jsme si řekli, že ho pořádat nebudeme a zrušili jsme pronájem kulturního centra. Za těchto podmínek jsme se zkrátka báli ples organizovat. Dohodli jsme se, že uděláme nějakou společnou akci po maturitě nebo v létě,“ prozradila třídní učitelka Tereza Krejzová.

Svůj termín zrušila například i třída 4. A Masarykovy obchodní akademie. Ples se měl původně konat 22. ledna. „Dohodli jsme se tak se studenty a reagujeme na situaci s epidemií. Obdoba plesu by tak mohla být na jaře, nebo dokonce až po maturitě v jiné, než obvyklé podobě, například taneční zábava se šerpováním. Všechno ukáže čas,“ uvažuje třídní Šárka Hejduková.