Podnikové oslavy, přímý televizní přenos, kdy prezident odměňoval zasloužilé soudružky pracovnice medailemi, a samozřejmě hospoda plná gentlemanů. Tak se dříve slavil 8. března Mezinárodní den žen.
Ještě dnes se najde slušný počet příznivců tohoto svátku a mnozí na něj velice rádi vzpomínají. Tento kdysi slavný a tolik opěvovaný významný den v současné době bojuje se svátkem sv. Valentýna, který utkvěl v paměti mladistvým.

Jak se slavilo?

„Vzpomínám si, jak otec, který na pivo vůbec nechodil a nechodí, byl s kamarády slavit tento svátek v hospodě. Pozdě večer přišel domů a jelikož mu bylo zle z alkoholu, pozvracel mamce záclonu. Vše zamaskoval tím, že záclonu zastřihl,“ vyjádřila se pro Rakovnický deník náhodně námi zastavená Kateřina Hájková ze Slaného. Zavítali jsme do Pavlíkova, kde jsme se zeptali vedoucí prodejny Marie Falbrové, jak ona vzpomíná na MDŽ. „Bylo to hezké. Odpoledne se zavřely obchody, od vedení jsme dostaly karafiáty a také bonboniéru.“

„Svátek se držel především v podnicích, kde jsme dostaly kytičku a drobné dárky. Ale byl to spíše svátek mužů, kteří jej řádně oslavili,“ vzpomíná na svátek MDŽ s úsměvem ve tváři Alena Š. Jaké zboží nejvíce nakupují zákazníci? Kdysi bylo zvykem darovat karafiát či narcisku, dnes je zájem především o tmavou růži.

„Naši zákazníci při této příležitosti nejvíce kupují růže. Oblíbená je také čokoláda a kosmetické balíčky. Zajímavostí je, že v porovnání s ostatními svátky před Mezinárodním dnem žen zákazníci výrazně více nakupují červené růže. Nárůst prodejů červených růží před tímto svátkem vidíme v řádu desítek procent,“ říká Libor Kytýr, ředitel komunikace prodejen Albert a Hypernova.