Josef Švejk mezitím, co soutěžící v polední pauze nabírali síly, se dvěma dámami a jedním kolegou zazpíval několik vojenských písniček a převyprávěl svoji vojenskou anabázi. Po něm vystřihly kankán a další taneční čísla tři sličné tanečnice.

V polovině soutěže byli domácí na prvním místě. Měli za sebou labyrint, hod kládou a hádání postav z filmů. Jejich taktika byla jednoduchá: zvítězit! Instrukce pro hlavní disciplínu, plavbu na raftu po zámeckém rybníku, dostali od Radoslava Dvořáka. Ovšem v praxi si ji vyzkoušet nemohli. Zrovna tak jako ostatní disciplíny. Jsou totiž tajné.

„Samozřejmě využijeme domácí půdy. Domácí prostředí nám letos pomohlo i při sestavování družstva. Šlo to lehce, dokonce máme i dva náhradníky," zkonstatoval kapitán družstva Tomáš Hrenák.

Družstvo ze Senomat mělo podobnou taktiku: vyhrát a nezranit se. Dát dohromady družstvo bylo také celkem snadné. Lidé se znají a soutěže se účastní už dlouho. Jen občas se někdo vymění.
Disciplíny za všechny zhodnotil Jakub Kundrát: „Všechny byly pěkné a zároveň náročné. Nejhorší, hlavně pro děvčata, byl farmářský běh s pytli."

Zástupci Krupé se přijeli hlavě pobavit. Klání už vyhráli dvakrát a tak rádi přenechají vítězství jiným, aby se podívali do další obce.

Po přestávce se účastníci klání „rozehřáli" při chytání pivních tácků. „Znáte to, když třeba čekáte na svoji partnerku v hospodě, tak rukou odrazíte tácek na stole a ten, než ho chytnete, se musí otočit o sto osmdesát stupňů," popisoval soutěžícím i divákům Jiří Koděra.

Tady to neměl zástupce z každé obce tak jednoduché. Tácky ležely na kelímku s vodou. Poprvé se ve vzduchu roztočil pouze jeden tácek. Ten chytili všichni. Ale v druhém kole k němu přibyly hned dva, pak další tři a tak se to stupňovalo. Chytit třeba pět tácků už vyžadovalo pořádné soustředění a obratnost.
Letošního Klání o krakovecký meč se zúčastnilo sedm družstev z Kolešovic, Kroučové, Kolešova, Krupé, Drahouše, Senomat a Rakovníka. Zdolaly osm disciplín.

Například běh s plnými pytli, hod kládou, pojídání vařených brambor a jízdu na raftu po rybníku.
„Disciplíny se každý rok mění. Každý rok máme také nějaké téma. Soutěž pak zahájí nějaká scénka. Letos tu máme Švejka a Highlandera, takže některé disciplíny navrhoval Švejk, třeba pití piva, a některé Highlander," vysvětloval za pořadatele Jiří Koděra, který kláním provázel spolu s Tomášem Kargerem.
Klání o krakovecký meč pořádal Svazek měst a obcí Rakovnicko a obec Kolešovice. Za rok se přesune do Drahouše.

Výsledky klání:

1. Drahouš
2. Kolešovice
3. Kroučová
4. Poddžbánsko (Krupá)
5. Kolešov
6. Senomaty
7. Rakovník