Co vás vedlo k tomu, že jste poprvé kandidovala na starostku obce?

To bylo v roce 1994, kdy jsem byla na mateřské dovolené s druhým dítětem. A přišli za mnou místní, jestli bych nemohla doplnit kandidátku. Byla jsem na devátém místě v kandidátce. Nakonec to dopadlo tak, že jsem získala hodně hlasů a stala jsem se starostkou.

Nelitujete toho?

Nelituji. Teď už to beru jako koníček. Protože každým rokem se člověk víc a víc vzdělává, sbírá zkušenosti a poznává více lidí. Už ty lidi znám, vím, co je trápí, s čím jim mohu pomoci. To mě docela baví. Čím déle vykonávám funkci starostky, tím blíže jsem občanům

Budete znovu kandidovat?

Je to až za půl roku… Ale pokud mi zdraví dovolí a dobře dopadnou primárky, tak asi do toho půjdu. Už jsem s touhle funkcí měla velké starosti a teď bych už chtěla dělat ty třešničky na dortu. Nejdřív jsme museli udělat ty nutné věci. Jako jsou silnice chodníky. A teď už můžeme dělat i věci pro radost, jako například workoutové hřiště, které jsme postavili na podzim.

Jaký je váš největší úspěch ve funkci starostky, co vás nejvíce potěšilo?

Největší úspěch nevím. Ale nejvíc mě těší, že když si v zastupitelstvu řekneme, že něco vybudujeme, že se to nakonec vždy podaří. Z toho mám velikou radost.
 
A stalo se, že jste někdy něco chtěla v obci vybudovat a nepodařilo se to?

I když něco trvalo strašně dlouho, vždy se nám to podařilo realizovat. Jako například oprava Pražské ulice. Trvalo to sice šest let, ale nakonec se nám to podařilo.

Co nového jste vybudovali v Lišanech v minulém roce?

Nechali jsme postavit workoutové hřiště. Pořídili jsme do mateřské školky herní prvky, houpačky pro nejmenší děti. Opravují se stále polní cesty, kde zatím není možné položit asfalt. A samozřejmě uspořádali jsme v minulém roce spoustu akcí, které děláme každoročně.

Co plánujete na letošní rok?

V minulém roce jsme koupili budovu bývalé pošty. Takže letos budeme opravovat střechu na této budově, která je ve velmi špatném stavu. Budova bude sloužit pro občanskou vybavenost. Bude tam obřadní síň, zázemí pro přednášky a nahradí tak budovu stávajícího videoklubu. V budově videoklubu vzniknou jesličky pro děti od dvou do tří let.

Jak vidíte obec Lišany v budoucnu? Co byste si přála?

Aby byly Lišany soběstačnou obcí. Abychom v obci měli lékaře, který nám tu chybí a kompletní občanskou vybavenost. Chtěla bych, aby obec zůstala obcí, ne žádným satelitem. Aby si každý vážil přírody, která tady je.

Autor: Renáta Fryčová