„Přišlo zhruba šedesát procent voličů, to znamená 228 lidí z celkových 369. Oproti jiným volbám je účast vyšší. Přicházejí jak mladí, tak staří," řekla předsedkyně komise Vlasta Rolcová. Účast kazí lidé, kteří mají v obci trvalé bydliště, ale nežijí u, takže nepřicházejí ani k volbám.

V komisi tu měli nejstarší členku více jak sedmdesátiletou paní Marii Opletalovou pro ostatní členy jako občerstvení upekla kynuté koláče s borůvkami a povidly. „V komisi nejsem poprvé, ale několikrát jsem již vynechala. Baví mě to, protože jsem ráda mezi lidmi.

také mě zajímá, jaký je život ve vsi," vyprávěla paní Marie V Hořovičkách žije od roku 1946, takže zná všechny spoluobčany. Chodila tu i do základní školy a pak do Kolešovic. Nejprve se starala v zemědělském útulku o děti. Často byly ještě v kočárku.

„Pak jsem se vdala. Vychovala jsem pět dětí. Pracovala jsem v zemědělství na poli, v živočišné výrobě i jako technik., zkrátka co bylo potřeba," vzpomínala Marie Opletalová.

Tady komise odhaduje počítání lístků tak na tři hodiny. Odtud se lístky vezou do Jesenice na kontrolní místo.

V Děkově byla účast také slušná, pochvalovali si jí i členové volební komise. Před polednem si svoji občanskou povinnost odbylo přes padesát procent. I tady je řada lidí přihlášena, ale nebydlí tu a ani nevolí. „Lidé tu kolikrát mají trvalé bydlišti a my je ani neznáme, protože jsme je neviděli," vysvětlila předsedkyně volební komise Jana Kalertová. Nejvíce voličů přišlo v pátek, řada i v sobotu dopoledne, mladí i staří. „Během dopoledne tu byli i policisté na kontrolu, zda je tu vše v pořádku. Tady je pokaždé klid," popisovali členky komise. Lidé sem přicházejí, nejen že odvolí, ale také si popovídají. Do Děkova docházeli i voliči z Vlkova i Nové vsi. Za dvěma ženami v Děkově i Nové Vsi přišla část volební komise s urnou.

Hořesedly hlásily sto osmdesát ze tři sta padesáti zhruba kolem 12 hodiny v sobotu. „V pátek přišlo asi sto třicet lidí, bylo to více než dnes. Vše probíhalo v normálu. Mladších voličů je méně a to je škoda. Volby jsou především kvůli nim. Takže by se měli v budoucnu zúčastňovat," míníl předseda volební komise Zdeněk Ferštl. Členové i členky komise jsou už stálí, takže už tvoří sehraný tým. Jeden člen byl nový, delegovaný ze sousední obce Kolešovice. Komise odvolí vždy mezi prvními.

Přerubenice - Do soboty dopoledne vhodilo volební lístky do urny už 29 voličů z pětapadesáti. Více jich přišlo v pátek. Jestli přicházeli více mladí nebo staří, se nedá říci. Volili všechny věkové kategorie. Volby probíhaly v poklidu. Členové volební komise dobře znají všechny příchozí. Odvolili už v pátek. „Ke čtyřem voličům jsme šli s urnou," dodala Věra Tomanová, předsedkyně volební komise.

Ve Bdíně hlásili nadpoloviční účast už v sobotu dopoledne. „Máme padesát voličů, třicet jedna jich odvolilo. K jedné paní jdeme teď s urnou. Více přicházeli už v pátek," shrnula předsedkyně komise Milena Majerová. Komise zasedá ve stálém složení. Lidé se tu dobře znají, takže si členové zhruba pamatují, kdo ve kterou dobu přichází volit. Málo voličů znamená i málo počítání. Komise spočítá hlasy asi tak za dvacet minut. Předsedkyně Milena Majerová a další členka komise se i tentokrát vydaly s urnou za paní Miloslavou Čechovou. Nevynechá ani jedny volby. Dříve si zašla do volební místnosti, ale teď už hůře chodí, takže komise jezdí za ní. Její návštěvu bere jako milé zpestření. „Já už teď nikam nechodím. Ale kandidáty do zastupitelstva znám všechny, takže pro mne nebylo těžké, se rozhodnout. Ale když sem zajdou děti na pomlázku nebo řehtat, už nevím, čí jsou," vysvětlovala Miloslava Čechová.

 Pěknou účast měli také v Pochválově. V sobotu ráno už mělo odvoleno 126 voličů z dvě stě patnácti, což je 58,6 procenta. „Například při volbách do parlamentu tady volilo asi třicet čtyři procent," vzpomínala předsedkyně komise Hana Janská. Ani tady nechybělo domácí pečivo. Václava Nódlová upekla vykrajovaná linecká kolečka s marmeládou podle oblíbeného rodinného receptu. K urně přišla také Marie Fricová. Protože všechny kandidáty zná, nebylo pro ni těžké se rozhodnout. „Volební lístky jsem si připravila už doma. Do senátu jsem si vzala už jen jeden s kandidátem, kterého jsem si vybrala,"vysvětlila Fricová.

V Řevničově lidé spojili sobotní volby s ranním nákupem. Zatím je i dnes účast poměrně velká, nejvíce lidé přicházeli včera," řekla zapisovatelka Kristýna Petráčková. Předsedkyně Ivana Hošková letos zasedla v komisi poprvé. Požádali mě z obecního úřadu, tak jsem šla," jednoduše vysvětlila předsedkyně. V komisi seděli samí nekuřáci. Členové už museli od voličů odmítat řidičské průkazy i technické průkazy od automobilů.

V Lubné trvá počítání lístků podle toho, kolik přijde voličů, také, které volby to jsou. „Počítání nám trvá tak hodinu a půl. Možná dvě i s podepisováním protokolů.