Botanická zahrada je ve vlastnictví města a Střední zemědělská škola v Rakovníku ji má pouze v zápůjčce. Pro školu je provoz zahrady velice náročný, a to jak po finanční stránce, tak i v zajištění péče zahrady. Ročně do botanické zahrady škola investuje na mzdy a provoz, zhruba šest set až sedm set tisíc korun.

„Snižují se počty studentů v oboru ekologie – životní prostředí, kteří se o zahradu starají,“ uvedl ředitel Střední zemědělské školy v Rakovníku, Ivan Kup. A to je hlavní důvod toho, proč škola požádala o dataci. Samotní studenti školy už na provoz nestačí. „Dotaci použijeme na plat dalšího zaměstnance zahrady. Tím zajistíme to, že zahrada bude v dobrém stavu například i v období letních prázdnin,“ uvedl Kup. Navíc ředitel školy nechce studenty posílat na praxi celé čtyři roky do botanické zahrady. „Chtěl bych, aby měli možnost poznat i jiné provozy, než jen zahradu,“ dodal Kup.

Proti přidělení dotace byli ale někteří zastupitelé. Těm se zejména nelíbilo, že se peníze použijí na platy managementu. „Jsou to dotace v oblasti životního prostředí, asi bychom je neměli dávat na platy managementu,“ uvedl rakovnický zastupitel, Luděk Štíbr. Jenže pokud by město nepomohlo s platy zaměstnanců, škola by to sama financovat nemohla. Pak by mohla nastat situace, že by škola musela zahradu vrátit zpět městu. „Při poklesu studentů nemá škola takové možnosti na zajištění péče o zahradu. Myslím si, že je to ve prospěch města, pakliže na provoz nepřispějeme, může se stát, že botanickou zahradu škola už nebude chtít a v tom případě bude stát její údržba město podstatně více,“ uvedl na zasedání rakovnického zastupitelstva starosta města, Pavel Jenšovský.

A ochotu města řešit vzniklou situaci si pochvaluje také ředitel střední školy. „Oproti minulým letům se zlepšila spolupráce města a školy. Minulé vedení na naše podměty vůbec nereagovalo. Díky dotaci budou v botanické zahradě tři pracovníci. Dva na zkrácený úvazek a jeden na plný úvazek. Takové personální složení měla zahrada již v minulosti a osvědčilo se. Škola by o zahradu přijít nechtěla, jen potřebuje od města pomoc.

Cyklohráček.
Vlak plný hraček nově zaveze výletníky i za včelami