Na poslední zasedání si připravil Petr Svoboda prezentaci, ve které upozornil na nevhodné stavby v blízkosti objektů, kde to není úplně ideální. Několik let diskutovaným problémem je například stavba v blízkosti kostela sv. Jiljí, stejně tak bytová výstavba za Penny marketem.

„Stavební úřad povoluje klientelisticky prodeje pozemků. Za Penny marketem měla být plocha pro občanskou vybavenost, dnes je zde šest velikých bytových domů. Stejně v blízkosti kostela svatého Jiljí má být veřejná zeleň, nyní je zde firma,“ řekl mimo jiné ve svém příspěvku Petr Svoboda. Ten dále zmínil využití pozemků kolem psího útulku, Luženskou ulici, kde se postavilo snad vše, co postavit lze. Podle Petra Svobody by město mělo strategické pozemky kupovat.

Jenže. Ačkoliv na posledním zasedání zazněla kritika na stavební úřad, věc není tak jednoznačná. V současné době totiž platí na území města územní plán schválený někdy v roce 1991 a ten stavby povoluje. Pokud by město chtělo změnit starý plán, muselo by jej nechat předělat do digitální podoby. „Jsou to stejné peníze, jako za nový územní plán,“ řekl František Staněk, vedoucí rakovnického stavebního úřadu. Ten zároveň odmítl kritiku a objasnil i dění kolem kostela svatého Jiljí v Rakovníku.

„Tomu, k čemu v této lokalitě došlo, nešlo zabránit. Současný územní plán to dovoluje. Zkoušeli jsme různé výmluvy a podobně při jednání s majitelem. Nešlo tomu zabránit. Nový územní plán už toto řeší, plocha je určená pro veřejnou zeleň. To znamená, že pokud by chtěl majitel objekt přestavovat k jinému účelu, tak nedostane povolení právě kvůli novému územnímu plánu,“ vysvětlil vedoucí Jiří Staněk.

Do konce roku chtějí schválit

Podle vedení rakovnické radnice by měl nový územní plán být schválen už v letošním roce. Nejoptimističtějším předpokladem je červen, kdy by o něm mohli hlasovat zastupitelé. „Na jaře by se mělo uskutečnit veřejné projednávání. Kde vzejdou další připomínky. Osobně budu rád, když se podaří územní plán schválit do konce roku,“ řekl starosta města. Mezi připomínkami je i tak od majitele stavby v okolí kostela svatého Jiljí, kterému se z pochopitelných důvodů nelíbí změna územního plánu.

V současné době město ještě řeší 96 připomínek a už v tomto týdnu se sejde starosta Rakovníka se všemi, kteří se na přípravě nového územního plánu podílejí. „Abychom si vyjasnili některé připomínky a požadavky, kde by mohlo dojít k nějakým třenicím. Pokusíme si to nějak vysvětlit a vyřešit,“ informoval o důvodech setkání starosta Luděk Štíbr.

Ten zároveň reagoval na dění na posledním zasedání zastupitelů. Podle něj byly smíchány problémy starého územního plánu a ten nově vznikající.

„Panu Svobodovi jsme zaslali odpovědi na jeho písemné dotazy a doufám, že vše vyjasnili. Stejně tak jsme nabídli osobní setkání, kde bychom mohli vše ještě lépe dovysvětlit. To, že kolem kostela nyní není veřejná zeleň, za to nese zodpovědnost někdo jiný, jelikož současný územní plán byl, tuším, schválen v roce 1991,“ upřesnil Luděk Štíbr.

Starý plán město omezuje

Stávající územní plán Rakovníka má negativní dopad na další rozvoj města a také celkové využití pozemků. Například Česká pošta plánuje na vlakovém nádraží výstavbu nového zásilkového depa. Už má na to dokonce zpracovaný i projekt. Ovšem samotná realizace je nyní nemožná, a to kvůli územnímu plánu. Právě až v tom chystaném se počítá s možností stavby.

Stejná situace je i kolem výstavby možných nových parkovišť v okolí autobusového a vlakového nádraží. I tady se ale čeká na schválení nového územního plánu. S novým parkovištěm se počítá poblíž budovy Odboru dopravy Městského úřadu Rakovník, nová parkovací místa vzniknout také na zeleném pruhu vedle silnice k vlakovému nádraží. Zeleň by zde ale podle studie, kterou již má město zpracovanou, měla zůstat. Pouze se tu položí zatravňovací dlažba.

Že je nutné se územním plánem zabývat, svědčí také kauzy z předchozích let. Jednou z nich byla výstavba dalšího obchodního centra v Luženské ulici. Proti výstavbě v pořadí již sedmého marketu v Rakovníku se tehdy veřejně ohradil David Meduna. U Krajského úřadu Středočeského kraje, kam se tehdy odvolával, neuspěl. Úřad totiž v odvolání napsal, že námitky proti výstavbě obchodního měly dorazit mnohem dříve, a to v době tvoření územního plánu – tedy na počátku devadesátých let.

Po schválení se to zlepší

Podle starosty bude po schválení plánu daleko jednodušší provádět jednotlivé změny či připomínky. „Plán už bude v digitální podobě a zákon dovoluje řešit pak již samostatně připomínky k jednotlivým lokalitám a nepozastavuje celý územní plán,“ dodal Štíbr.