Lípy na obou březích potoka byly sice chráněné, ovšem ne všechny. „Kvůli tomu, že některé staré stromy nahradily nové, bylo nutné vyhlásit památné stromy znovu, aby byly chráněné,“ vysvětlil starosta města Pavel Jenšovský.

Podél Rakovnického potoka na obou březích je tak sto třicet kusů památných stromů.

Na památné stromořadí nedají sice Rakovničané dopustit, jen by zřejmě měly být stromy postupně nahrazovány novými. Mnohé lípy jsou totiž v takovém stavu, že praskají, lámou se větve.

„Nejlépe je to vždy vidět po nějakém trochu silnějším větru. Popadané větve, někdy praskne i strom. Něco by s tím chtělo udělat, je to tu dosti frekventované,“ řekl Deníku Josef Dvořák. Ten podél Rakovnického potoka chodí se svým pejskem téměř každý den. „Myslím, že postupné nahrazování těch starých stromů by nikomu určitě nevadilo,“ dodal.

Podle rakovnické radnice se ale stav stromů hlídá pravidelnou prohlídkou. Ta se provádí jednou ročně. Kromě toho stromy jsou také průběžně ošetřovány. „Rakovnická firma ošetří stromořadí po obou stranách potoka, a to od lávky u botanické zahrady směrem k lávce u čistírny odpadních vod za částku 529 tisíc korun,“ doplnil informaci mluvčí radnice Jiří Cafourek.