Zastupitelé již rozpočet schválili. I když pro přijetí rozpočtu hlasovalo všech devatenáct zastupitelů, připomínky k němu sdělil bývalý starosta města a nyní opoziční zastupitel a předseda finančního výboru pří zastupitelstvu města Pavel Jenšovský (ČSSD). Tomu se nelíbilo zapojení finančních rezerv do rozpočtu.

Právě exstarosta je zastáncem toho, aby si město tvořilo finanční rezervu na horší časy. „Finanční výbor doporučuje zastupitelstvu města ke schválení návrh rozpočtu města pro rok 2019 s tím, že nepovažuje za správné zapojení rezerv do rozpočtu města z letošního roku a z let minulých v plném rozsahu a doporučuje do budoucna ponechávat finanční rezervu 35 milionů korun pro případ propadu daňových příjmů. Ponechání rezervy je to, o čem se zde na zastupitelstvu bavíme dlouhodobě,“ nechal se slyšet Jenšovský.

Premiér Andrej Babiš.
Stavte sociální byty, vyzval Babiš středočeské starosty

S tímto postojem naopak nesouhlasil radní a zastupitel a rovněž dřívější starosta města Zdeněk Nejdl (ODS). Podle jeho slov není správné, aby se v rozpočtu města, který Zdeněk Nejdl označil za jakýsi plán, dělala zbytečně takováto vysoká finanční rezerva. „Pane Jenšovský, víte, jak jste například dopadli v roce 2016, kdy jste oproti skutečnosti neutratili z rozpočtu 23 milionů korun. Když jsem byl starostou, skoro vždy se nám povedlo hospodařit s rezervou. Jen jednou se stalo, že jsme utratili více, než byly příjmy města,“ uvedl s tím, že v tomto rozpočtu jsou rezervy.

„Podle mého názoru má rozpočet vnitřní rezervu 50 milionů korun, jelikož je schválená řada dotací. Peníze, které jsou vyčleněné na bazén, se ani neutratí. Do desátého měsíce bylo utraceno 40 milionů korun na bazén, jestli to bude do konce roku 50 milionů, pak to bude hodně,“ sdělil na pondělním zasedání Zdeněk Nejdl.

Jenšovský na to odpověděl, že v roce 2016 tak jeho radnice „dopadla“ záměrně. „My jsme museli šetřit na bazén a samozřejmě bez toho, abychom tam ty peníze nenechávali, tak by ten bazén byl velmi obtížně rekonstruovatelný. Mám trochu obavy z dotací. Ty jsou sice schválené, ale je otázkou, kdy budou vyplacené, může u nich nastat značný časový posun,“ poznamenal.

O podepsanou knihu byl vskutku obrovský zájem.
Autoři knihy o Lánské oboře besedovali v muzeu TGM

V roce 2019 by měla být dokončená nejen rekonstrukce plaveckého areálu, který se změní na aquapark podobný tomu v Berouně či Varnsdorfu, ale stejně tak by mělo být hotové zázemí Tyršova koupaliště včetně mol a dalšího vybavení. Zatímco aquapark by měl být dokončen v listopadu, koupaliště pak nejpozději v polovině roku. Za obě rekonstrukce město Rakovník zaplatí částku kolem 200 milionů korun bez DPH.

I přes značné výdaje město Rakovník chce investovat v příštím roce zhruba 2,5 milionu korun do sedadel letního kina a také do prostranství před ním. Pro vedení města je pak prioritou i přeměna tří historických budov (bývalá jídelna 1. ZŠ Rakovník) v centru města na víceúčelové studijní centrum, a to za částku zhruba 65 milionů korun bez DPH. „Budeme se snažit najít vhodnou dotaci, bez ní to nepůjde. A v případě získání dotace bychom pak zahájili rekonstrukci,“ sdělil už před časem starosta města Luděk Štíbr (ODS).

Ilustrační foto.
Rakovnický "letňák" se dočká nových sedaček