Územní studie zpracuje architekt Martina Řehák, a to za 235 tisíc korun. Právě díky nim bude město moci regulovat výstavbu. „Po jejich zpracování budeme mít možnost si stanovit, jakým způsobem zde bude řešena dopravní situace, jak se lokalita rozparceluje a soukromý vlastník, který pozemek koupí, se studií musí řídit,“ vysvětlil starosta Luděk Štíbr s tím, že územní plán řeší vymezení ploch pouze v obecné rovině.

Na Zátiší už staví developer bytové domy, přičemž o vedlejší parcelu, která patří městu, měli před časem zájem hned tři investoři. Zastupitelé nakonec rozhodli parcelu neprodat. „A neprodá se do té doby, než bude studie hotová. Budoucí vlastník, kterému se pozemek prodá, jí bude limitován. Samozřejmě je nám jasné, že developer chce vždycky z pozemku vytěžit maximum,“ doplnil starosta.

Slavnostní zahájení výstavy Pars pro toto v Nové síni Rabasovy galerie v Rakovníku.
OBRAZEM: Výstava Pars pro toto bude v Nové síni k vidění do konce listopadu

Druhá studie řeší lokalitu u vodojemu, kde se nacházejí z drtivé většiny soukromé pozemky.

Na území Rakovníka projevují dlouhodobý zájem o bytovou výstavbu dva developeři a jedna stavební firma. Město ovšem nemá nadbytek pozemků. Jednou z mála lokalit, která se nabízí pro výstavbu, se nachází mezi Zátiším a Bulovnou, avšak ta není dostatečně zasíťovaná. „To je samozřejmě limitující. Je třeba zde vybudovat nový kanalizační sběrač, jehož náklady byly před třemi lety vypočítány na čtyřicet milionů. Je tedy otázkou, zda se spojit s investorem a prodat mu to s tím, že tam všechno vybuduje a prodejem si přijde na své, čímž ovšem pro město odpadne možnost regulace,“ přemítá Luděk Štíbr.

Dalších z území, kde se nabízí výstavba rodinných domů je lokalita zahrádek, která je ovšem limitována územním plánem. „Je zde sice možnosti individuální výstavby, musely by být ovšem zastavěny zahrádky. Právě na ně navazují plochy, kde by se mohla zástavba realizovat. Zřejmě budeme řešit změnu v územním plánu, abychom mohli stavět v tomto případě i mimo zastavěnou část města,“ sdělil rakovnický starosta.

Ilustrační foto.
Stát ve frontě před pobočkou energetiků? Stačí se posadit k internetu

Vedení města také počítá s regulačním plánem, který je ještě podrobnější nežli územní studie, a to zejména v území nad Vysokou bránou. „Nechceme dopustit, aby zde v budoucnu vzniklo něco jako obchodní centrum. Zkrátka něco, co na okraj historického centra nepatří,“ uzavřel Štíbr.