Spolek bude zajišťovat takzvanou kategorizaci, což je podmínka pro rozdělování financí na podporu cestovního ruchu od ministerstva pro místní rozvoj. Tím by mělo dojít k rovnoměrnému přesunu peněz na podporu cestovního ruchu do středočeských měst. „Hlavním úkolem bude koordinovat aktivity zastoupených členů a prosazovat společné zájmy: lobbing vedoucí k rozvoji cestovního ruchu na území celého regionu,“ přiblížila pro Deník na konci dubna hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová budoucí činnost nového spolku.

Vznik spolku schvalovali krajští zastupitelé na konci dubna. Hlavním členem je Středočeský kraj. Dalších dvanáct středočeských měst a tři organizace jsou přidružení členové. „Jedná se především o spolupráci mezi členy na úseku cestovního ruchu s tím, že tento spolek bude certifikovat oblastní organizace destinačního managementu,“ uvedl pro Rakovnický deník tiskový mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.

Ve spolku Střední Čechy bude mimo Rakovníka také město Beroun, Kladno, nebo Mělník. Dále také Krajská hospodářská komora Střední Čechy, Asociace malých a středních podniků a živnostníků a Forum cestovního ruchu. Město členství ve spolku nebude nic stát, naopak přinese to další přísun peněz do oblasti cestovního ruchu. „Jelikož nebudeme hlavními členy, nejsou nárokovány finanční příspěvky,“ vysvětlil Jiří Cafourek a dodal: „Prostřednictvím tohoto spolku by měl být umožněn přísun peněz z dotací na podporu cestovního ruchu.“

Zakládající, neboli ustavující zasedání se uskuteční 26. června. Rakovník bude na zasedání zastupovat rakovnický místostarosta Miroslav Samaš. Někteří zastupitelé, se ale na svém zasedání na začátku června ptali, proč z jednoho spolku město vystupuje a do druhého zase vstupuje. „Na jednu stranu jsme vystoupili z Bohemia Centralis a na druhou stranu vstupujeme do spolku Střední Čechy. Proč, jaký je mezi nimi rozdíl?“ ptal se na zasedání rakovnický zastupitel Jan Švácha (Společně pro Rakovník). „Z Bohemia Centralis jsme zatím nevystoupili. Na kraji zakládáme spolek vyšší a ten bude certifikovat ty oblastní spolky, jako je Bohemia Centralis,“ vysvětlil rakovnický starosta Pavel Jenšovský a dodal: „U Bohemia Centralis začíná být problém ten, že spolek který měl zajišťovat ryzí spolupráci mezi městy, tak se stává tak trochu komerčním. Vyžaduje více peněz, předpokládá se, že by měl mít manažera, že by měl mít další síly, které budou z těchto peněz placené, a nám to zatím nepřijde úplně smysluplné.“

Nicméně město Rakovník je stále členem spolku Bohemia Centralis. „Další schůzi máme teď v červnu, tak uvidíme, kam se to posune,“ uvedl Jenšovský. A podle slov rakovnického starosty je důležité, aby bylo město členem krajského spolku Střední Čechy, už jenom proto, že přes něj budou procházet peníze do těch oblastních, jako je například Bohemia Centralis.