„Dřevo je sice zdánlivě levnější varianta než uhlí, ale strávíte s ním šíleně času. A dnes je čas poměrně drahocenná záležitost. Uhlí tak pořád vychází nejvýhodněji,“ shrnul porovnání prodejce kotlů Richard Růžička ze Sýkořice. 


Topit uhlím se podle něj bezesporu vyplatí. „Po nejlevnějším uhlí následuje ve výhodnosti asi dřevo a pelety. Plyn je naopak jeden z nejdražších. Spolu s topením na elektřinu vychází v podstatě stejně,“ zhodnotil Richard Růžička a dodal: „Samozřejmě záleží na tom, o jaký objekt jde, jaká je v něm topná soustava a také pro kolik lidí se vlastně topí. A všechno závisí na počasí.“


Právě na přívětivé počasí a pozvolně přicházející zimu lidé často spoléhají. Může se pak stát, že prodejci jim požadovaný druh uhlí nebo dřeva nestihnou včas doručit. Jaroslava Kučerová z prodejny paliv v Krupé má s nákupy uhlí na poslední chvíli také svou zkušenost. „V září dokupují hlavně ti, kteří na to v létě zapomněli. Jde o soukromníky i firmy. Největší zásoby si ale zákazníci pravidelně dělají už přes léto. V květnu a červnu, kdy máme slevy, je mezi lidmi zájem asi největší,“ prozradila.


Jednoznačně nejoblíbenější je podle ní druh uhlí ořech dvojka. Jde totiž o druh, který je výrobci nejčastěji doporučován do automatických kotlů. „Také jsou s tímhle druhem nejmenší problémy. Zákazníci ho od nás berou asi z 90 procent. Zbytek jich pak často kupuje mostecký ořech dvojku,“ popisovala Jaroslava Kučerová z prodejny paliv v Krupé. 


V prodejně se stále drží letních cen, přestože nová topná sezona už je tady. Na Rakovnicku tak lze koupit kostky oblíbeného a žádaného bílinského uhlí z Ledvic za 340 korun za metrák. Cena uhlí je ale odvislá od ceny, kterou v začátku nového roku stanoví doly. Prodejny pak tradičně zdražují se začátkem září. 


Kdo by chtěl na vytápění své domácnosti přece jen ušetřit, měl by si pohlídat kromě druhu paliva také vhodný kotel. Že lidé dlouhodobě upřednostňují ten na uhlí, opět potvrdil jejich prodejce Richard Růžička. „Mezi lidmi uhelné kotle vedou. V současnosti jsou oblíbené hlavně ty univerzální, tedy ty, ve kterých se dá topit jak uhlím, tak peletami. Zvláště proto, že jsou dotované takzvanými kotlíkovými dotacemi. Ty se ale vztahují právě jen na univerzální, čili kombinovaný kotel. Na uhelné kotle je člověk nedostane,“ upřesnil.


Jedna z nejdražších variant vytápění je spojená s kotly na topný ojel. Prodejce se s ním tak možná proto v domácnostech příliš často nesetkává a ani ho nemá v nabídce.


Další možností je mít doma tepelné čerpadlo. Podle Richarda Růžičky je úspora s nimi poměrně sporná. „ Pokud jsou velké mrazy, tak automaticky spíná elektrická patrona. Z tepelného čerpadla se tak stává v podstatě elektrický kotel. Kouzlo nejnižších nákladů se tak vlastně vytratí,“ vysvětlil specialista na kotle, který doma prý topí automatickým kotlem na uhlí.

Ceny uhlí ve středních Čechách.