Podle starosty města Rakovníka Pavla Jenšovského (ČSSD) bude právě mikulášský ohňostroj nahrazený videomappingem se stejným námětem, který měli občané možnost vidět během rakovnického posvícení. Starosta města uvedl, že jej tak budou moci vidět i děti, jelikož projekce by měla začít okolo osmnácté hodiny.

„Rádi bychom toto udělali i v příštím roce a byl bych rád, abychom v této tradici promítání o posvícení a na Mikuláše pokračovali i v dalším roce. Nyní přemýšlíme nad tématem, které by bylo atraktivní pro lidi," nechal se slyšet starosta Pavel Jenšovský.

„Námětů je spousta, nápady vítáme," vyzval Miroslav Samaš (ANO), místostarosta Rakovníka.

Nové vedení rakovnické radnice se rozhodlo ohňostroj zrušit na základě stížností od občanů Rakovníka. „Dostávali jsme řadu stížností od majitelů zvířat," sdělil stěžejní důvod zrušení ohňostroje starosta Pavel Jenšovský na jednom ze zasedání zastupitelů v první polovině letošního roku. Některým opozičním zastupitelům se však tento krok radnice nelíbil.

„Je mi líto dětí, které se na ohňostroj těší. Nešlo by přece jenom třeba promluvit s majiteli pejsků?" řekla zastupitelka Anna Caithamlová (Město pro vás).

Stejně jako zastupitele, i Rakovničany rozděluje otázka odpálení ohňostroje pátého prosince na dva nesmiřitelné tábory. Zatímco příznivci považují ohňostroj za zpestření, jeho odpůrci poukazují na to, že ohňostroje k tomuto dnu nepatří, navíc stresují zvířata. „Nemyslím si, že by na tom bylo něco špatného. Naopak. Do Rakovníka to přiláká rodiče s dětmi z okolí," řekl Jaroslav Novotný. „S dětmi se jezdíme podívat hlavně na Mikuláše a čerty, jelikož sem přijíždějí ve voze taženém koňmi, navíc je tu kulturní program. Když už tu jsme, zůstáváme také na ohňostroj. Ale vyloženě kvůli němu sem nejezdíme," řekla Rakovnickému deníku Alena Levová.

V závěru minulého roku se redakci ozvala Růžena Mužíková, která označila odpalování ohňostroje o Mikuláše za rakovnickou specialitu.

„Mám spoustu kamarádek po republice, a když jsem jim napsala, že jsme na Mikuláše měli ohňostroj, divily se úplně všechny. Z toho soudím, že se jedná o rakovnickou specialitu, a nechápu proč. Pokud chce mít Rakovník raritu, určitě by se našla spousta věcí, kterými potěšit občany. Nesnáším dělbuchy a petardy, spíš připomínají něco zlého, války, zabíjení. Vůbec nechápu, jak mohou lidé spojovat rány s oslavou něčeho svátečního, adventního. To mi vážně hlava nebere. A to nemluvím o tom, co prožívají zvířata. Proč je možné, aby si ohňostroj odpaloval během roku kde kdo? Na Silvestra to přeci bohatě stačí," napsala v minulém roce Rakovničanka Růžena Mužíková.