Sobotní odpoledne v Jesenici patřilo všem, kteří mají slabost pro štrúdl. Konaly se tady totiž Štrúdlové slavnosti.
A jak vznikl nápad uspořádatakovou akci? „Pro Jesenice jsme tenkrát žádnou akci neměli, tak jsme přemýšleli, co udělat. A nakonec jsme tady jednali o nějakých slavnostech, který by tady mohly být na podzim. Protože jsou to sudety, tak padla volba na štrúdly,“ řekl pořadatel František Povolný.
Co by to bylo za soutěž bez poroty? Prvním členem byla starostka města Jesenice Taťána Čížková, dále vedoucí střední integrované školy Dana Krejčová, učitelka Romana Miletová a výtvarník Miroslav Motl.
Hned po zahájení se porota vydala ochutnat upečené štrúdly, aby mohla určit hned dva vítěze.
Letos se zúčastnilo přes deset soutěžících. „Každý rok je ten počet stejný. Máme tady takové ty stálice, které přijdou, zasoutěží si, ale najdou se i nováčci. Ty štrúdly jsou co se týče vzhledu opravdu krásně zdobené. A pokud jde o chuť, tak jsou velice dobrý, myslím, že jsou každý rok lepší,“ řekl František Povolný.
V první kategorii se hodnotil hlavně vzhled a celkový dojem štrúdlu. Na třetím místě skončila Hana Měchurová. Druhé místo obsadila Terezka Alexijová a celkovou vítězkou se stala Martina Měchurová.
Samozřejmě že vzhled strúdlu je důležitý, ale mnohem důležitější je, jak chutná. A právě o tom, byla druhá soutěžní disciplína. Třetí místo si právem zasloužila Alena Koutníková, těsně za ní skončila Dáša Lískovcová a první místo si mohla vychutnat opět Martina Měchurová.
Všichni umístění si odnesli diplom a něco k pití. Vítězka se mohla pyšnit novou zástěrou s logem slavností.
„Jsme spokojeni s účastí a s diváky, kteří přišli. Samozřejmě tohle odpoledne ještě nekončí. Večer bude na náměstí koncert kapel Veterán Western a Czeltic. Věříme, že se to vyvede,“ dodal pořadatel František Povolný.