Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Ministr se setkal se starosty Křivoklátska

Křivoklátsko - Během února by ministerstvo chtělo zahájit oficiální proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko.

23.1.2010
SDÍLEJ:

Ministr Jan Dusík na hradě Křivoklátě jednal se starostyFoto: Jana Elznicová

Starostové obcí Křivoklátska se sešli na hradě Křivoklátě s ministrem životního prostředí České republiky Janem Dusíkem a jeho náměstkem Františkem Pelcem.

Hlavním tématem setkání bylo projednání záměru ministerstva vyhlásit nejcennější část Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko národním parkem.

Jan Dusík setkání okomentoval: „Během února bychom chtěli zahájit oficiální proces vyhlašování národního parku, který by mohl po volbách vyústit v přijetí zákona o vyhlášení národního parku. Věřím, že se nám společně s obcemi podaří najít takovou podobu parku, která bude přínosem pro přírodu i místní obyvatele.“

Nakolik bylo jednání ministerstva se starosty na hradě úspěšné lze těžko říci. Uskutečnilo se za zavřenými dveřmi. Většina z nich totiž po jeho skončení okamžitě a bez komentáře hrad opustila. Starostka obce Karlova Ves, kde polovina místních obyvatel je proti vyhlášení národního parku, Iveta Kohoutová uvedla: „Určitě bude potřeba k lidem neustále hovořit a vysvětlovat jim co vyhlášení obnáší.“

Náměstek ministra životního prostředí České republiky František Pelc, který byl osobně na Křivoklátsku ohledně vyhlašování národního parku již nesčetněkrát opětovně zdůrazni: „Existence národního parku znamená nejenom efektivní ochranu přírody, ale napomáhá i ekonomice místních obcí. Národní park je atraktivním cílem turistů a obce mají také lepší přístup k dotačním titulům.“

František Pelc dále upozornil na fakt, že ministerstvo nedávno vyhlásilo speciální dotační program pro obce v národních parcích a vláda rovněž schválila realizaci plánu krajinného integrovaného rozvoje, díky kterému budou bodově (10%) zvýhodněny projekty obcí ve specifických oblastech, podávané do operačních programů.

Připomínáme, že proces informativního předjednávání o podobě parku v regionu Křivoklátska pod vedením náměstka ministra Pelce se v dotčeném regionu uskutečňuje od jara loňského roku. Ministerstvo životního prostředí navrhuje, aby statut národního parku získalo nejcennějších 102 čtverečních kilometrů Křivoklátska, tedy 16 % stávající chráněné krajinné oblasti.

Návrh se skládá ze dvou částí, které jsou odděleny obydlenou částí údolí Berounky v oblasti Zbečno-Nižbor. Hranice je vedena tak, aby nebyla do parku zahrnuta zastavěná území sídel či větší zemědělsky obhospodařované plochy. Navržený národní park zasahuje na území 19 obcí: Branov, Běleč, Bratronice, Broumy, Čilá, Hracholusky, Hřebečníky, Chyňava, Karlova Ves, Kublov, Křivoklát, Nižbor, Ostrovec-Lhotka, Podmokly, Račice, Roztoky, Skryje, Sýkořice, Zbečno).

V národním parku by ležela jen jedna obec, a to Karlova Ves. Ostatní obce zůstanou vně jeho hranice. Starostka Karlovy Vsi Iveta Kohutová znovu zdůraznila: „Musíme místním lidem neustále říkat, že budou moci chodit volně do lesa, že si budou moci i nadále z něho vozit palivové dřevo. Tyto podmínky by ostatně měly být zahrnut v navrhovaném zákoně. Během měsíce bychom měli obdržet pracovní dokument, se kterým se seznámíme. Následovat bude pracovní schůzka, kde se o dokumentu bude diskutovat. Předloží se zastupitelstvu a občanům.“

K tomuto tématu se ještě vrátíme v průběhu příštího týdne.

Autor: Jana Elznicová

23.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Otevření workoutového hřiště v Lišanech
50

V Lišanech otevřeli workoutové hřiště

David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

AKTUALIZOVÁNO

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Kladensko - Dálnici D6 na Kladensku u Pavlova na pomezí dvou okresů ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod.

Vlídný humor spisovatele Roberta Fulghuma zaplnil divadlo

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Že americký spisovatel Robert Fulghum baví čtenáře po celém světě, ty české nevyjímaje, se v pondělí v podvečer mohl přesvědčit každý, kdo alespoň nahlédl do sálu Tylova divadla. Bylo v něm plno. Nikdo si totiž nechtěl nechat ujít nejen scénické předčítání z autorovy knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka, ale také šanci ulovit spisovatelům autogram či společnou fotografii.

Na ranči U Bentleyho zakončí sezonu Hubertovou jízdou

Rakovník - K zakončení sezony jezdeckých závodů neodmyslitelně patří takzvaná Hubertova jízda. Ta se pořádá na počest patrona honu sv. Huberta, jehož svátek připadá na 3. listopad. Hubertovu jízdu pořádá i Simona Salamánková na Ranchy u Bentleyho v Lišanech.  

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení