V sobotu ve 14:00 se v České republice zavřely volební místnosti. K letošním krajským a senátním volbám se podle předběžných odhadů dostavilo přes 20 procent oprávněných voličů.

Dostali jsme možnost sledovat, co se vlastně děje za zavřenými dveřmi volební místnosti. Navštívili jsme tedy volební okrsek číslo 13. v Rabasově galerii v Rakovníku. Volební komisi tu tvořily samé ženy: Alena Selnekovičová, Hajná Jaroslava, Georgievová Věra, Kateřina Veselovská a Jitka Brédová. Děvčata se nejprve vrhla na spočítání počtu vydaných obálek. "Do zastupitelstva se jich vydalo 358 a do senátu 354," upřesnila poté Jaroslava Hajná.

Následovalo další probírání obálkami a počítání.

Voliči odevzdali v tomto okrsku 355 obálek s hlasy pro zastupitelstvo kraje a 346 do senátu.

Neplatných hlasů pro senát zde bylo odevzdáno 31. Z toho 18 bylo zcela prázdných. Společně jsem pak zjistili, že v tomto okrsku vede kandidát na senátoraMarcel Chládek.

Poté se členky komise energicky vrhly n težší úkol a to počítání odevzdaných hlasů pro krajské zastupitelstvo. "Budeme čárkovat a počítt hlasy dle jednotlivých stran. Zvlášť zaznamenáváme preference jednotlivých stran. Pak to musíme opět vše sečíst. Všechno musí do puntíku souhlasit," popsala předsedkyně komise Věra Georgievová.

Poté ona i zapisovatelka odnesly dobře zapečetěné obálky na Městský úřad v Rakovníku.