Mluvčí Jan Polák novinářům během tiskové konference přiblížil funkčnost kabelů: „Toto zařízení má integrovaný termostat, který hlídá venkovní teplotu a při nízkých teplotách sám začne ohřívat daný prostor.“ Navíc se jedná podle mluvčího Poláka o jednoduché zařízení, které stačí zapojit do elektrické zásuvky.

„Podle zprávy, kterou mám, jsou topné kabely energeticky úsporné,“ podotkl starosta města Zdeněk Nejdl. Vedení radnice si slibuje úsporu několika tisíc korun. Na odstranění rampouchů a ledu musela být totiž objednána vysokozdvižná plošina od soukromé firmy.

„Hasiči v minulém roce nechtěli vyjet sundat rampouchy, proto jsme museli sjednat firmu s plošinou,“ řekl Zdeněk Nejdl. „Sníh a rampouchy odklízíme ze střech na veřejných budovách, školách, zkrátka všude, kde se pohybují davy lidí. Jinak za stav zodpovídají majitelé,“ podotkla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Samoregulační kabely by měly být nainstalovány na severní část radnice ještě do konce tohoto roku. Nikde jinde prozatím instalovány nebudou. „Chceme nejdříve odzkoušet jejich funkčnost. V případě, že se toto řešení osvědčí, není vyloučena instalace obdobných zařízení i na dalších budovách v majetku města Rakovníka,“ podotkl Polák.

Už by se tak nemělo stát, že by kvůli rampouchům a zmrzkům například zatékalo do kanceláře místostarostovi Janu Šváchovi či do kanceláře vedoucí odboru školství, památkové péče, kultury, tělovýchovy a cestovního ruchu Marii Polcarové. Za samoregulační kabely zaplatí radnice bezmála 62 tisíc korun, za cca 12,5 tisíce zajistí přívod elektřiny do půdních prostor radnice Michal Varyš.