Zároveň měl však smutnou příchuť absence jejího zakladatele a patrona Josefa Cýruse, který v loňském roce zemřel. „Na loňském ročníku byl ještě přítomen. Netušili jsme, že to bude bohužel naposledy," povzdechla si jeho dcera Martina Loskotová.

A právě proto dostala tato soutěž nový název: 1. ročník Memoriálu Josefa Cýruse. A na Josefa Cýruse staršího ještě zavzpomínal kolega hasič Karel Vinický z Modřejovic: „Josef byl vynikající člověk. Skvělý organizátor. Dobře jsme si rozuměli. Slíbil jsem mu kdysi, že jak tady bude soutěž, tak tady budu i já. Slib dodržuji. Vidíte, přišel jsem i přesto, že nemohu moc chodit. Ale jsem tady!"

Soutěž
Starosta Sboru dobrovolných hasičů Zbečno Josef Cýrus mladší konstatoval: „Těší nás, že je o tuto soutěž ze strany mladých hasičů stabilní zájem. Letos přijelo devětadvacet družstev, v předchozích ročnících sedmadvacet, pětadvacet. To jsou pěkná čísla. Letos navíc přijela Žilina a Hřebeč."

Děti soutěžily ve třech kategoriích: mladší, starší a smíšená. Atmosféra u Berounky byla tradičně velmi přátelská. Z davu rozesmátých dětí jsem si vytáhla zástupce Sboru dobrovolných hasičů Senomaty Sáru Vaňhovou, která uvedla, že je členkou sboru pět let, a Davida Kořínka. Ten má už jako hasič šestileté zkušenosti. Dvojice mladých hasičů se shodla: „Tyhle závody jsou super. K Berounce jezdíme pravidelně a rádi. Je tu pokaždé legrace a také je dobré si jednou za čas pořádně zazávodit."

Ke společné fotografii jsem vyzvala mladé hasiče z Přílep. Ti přijeli na Křivoklátsko pod dohledem vedoucích Vlasty Šorsákové a Evy Gregorové: „Máme v soutěži dvanáct dětí, jsou to dvě družstva. Jedno sedmičlenné – starší a jedno pětičlenné – smíšené. Na soutěž jsme se připravovali v rámci běžných tréninků, které máme každou neděli."

Na memoriál přijeli také zástupci Středočeského krajského úřadu. Za komisi bezpečnosti a IZS Středočeského kraje Jaroslav Tvrdík a radní Martin Poulíček: „Přijeli jsme přednést zdravici za pana hejtmana Josefa Řiháka, který se omlouvá, že nemohl z důvodu jiné aktivity dorazit, ač by tak rád učinil. Je totiž jako čestný člen hasičského sboru v Příbrami hasičům velice nakloněn. Jeho jménem bychom tedy všem přítomným hasičům poděkovali za jejich činnost." Oběma pánům se ve Zbečně dle jejich slov velmi líbilo. „Je skvělé, že se tu sešlo tolik děcek, která mají o členství v hasičských sborech viditelný zájem. To je určitě dobrá zpráva. Vyrůstá nám tady nová generace hasičů," shodli se Jaroslav Tvrdík a Martin Poulíček a upozornili, že ve 13 hodin by měl na břeh řeky Berounky mezi hasiče přijet také senátor a Marcel Chládek.

Ale těmi nejdůležitějšími osobami, které na závodech děti vedle sebe vždy rády vidí, jsou rodiče.
Sedmiletou Míšu ze Sboru dobrovolných hasičů Chrášťany přijel podpořit její tatínek Lukáš Tomaník: „Ale podporuji nejen Míšu, ale celé naše družstvo! Věřím jim a doufám, že se umístíme na čelních pozicích."
S patnácti mladými hasiči ze Třtice přijeli tři vedoucí: Pavel Kořán, Pavel Ryba a pomocný vedoucí Lukáš Mrázek. „Trénujeme každou neděli a před těmito závody jsme přidali ještě jeden trénink v pátek. Do družstva mladších nám právě přešly děti z přípravky. Tvoří tak skoro dvě třetiny tohoto družstva a dnešní závody jsou pro ně premiérové," upozornil Pavel Kořán.

Z Kladenska se k Berounce přijel podívat tým z SDH Hřebeč. Ten má čerstvě dva nové, mladé vedoucí: šestnáctiletého Marka Dolejše a sedmnáctiletého Filipa Hamouze: „V týmu máme okolo dvacítky dětí. Hasičina nás moc baví, také proto studujeme v Dubí hasičskou školu. Proto rádi předáváme naše zkušenosti malým hasičům. Tréninky máme často. Jedeme útok a občas štafety. A snažíme se jezdit po všech soutěžích, aby děti nabíraly zkušenosti a dostaly se na špičku, tak jak jsme na ní byli i my."
Na závody se přišel samozřejmě podívat také starosta obce Zbečno Stanislav Dryják: „Pomáháme soutěž hasičů uskutečnit. Je to pro nás samozřejmost. Těší nás, že už má takovou tradici, že sem jezdí hodně družstev."

Za SDH Zbečno ještě doplnila Martina Loskotová: „Největší strach jsme měli z počasí. Předpověď nevypadala moc dobře. Snad vydrží až do konce soutěže, aby všichni měli stejné podmínky."
Ještě dodejme, že každé první družstvo si ze Zbečna odvezlo také pohár se štítkem: Memoriál Josefa Cýruse.

Pieta
V pátek se na místním hřbitově uskutečnil pietní akt. Na hrob Josefa Cýruse byla položena kytice od zbečenských hasičů. „Kytice byla položena také na hrob mladičkého člena sboru Tomáše Dvořáka, který před šesti lety ve svých jedenácti letech tragicky zahynul při dopravní nehodě. Tehdy se to stalo den po naší soutěži. Kytičku na jeho hrob takto pokládáme každoročně," upozornila ještě Martina Loskotová. Výsledky soutěže přineseme