Nebýt bratrů Vojtěcha a Filipa, mohla obyčejná podzimní procházka skončit tragicky. Když totiž procházela starší paní s kočárkem kolem Rakovnického potoka, udělalo se jí nevolno. V tu chvíli ztratila nad kočárkem kontrolu. Ten se i s jejím vnoučetem rozjel a skončil v Rakovnickém potoce. Nešťastnou událost zpozorovali kolem projíždějící bratři.

Neváhali ani sekundu a bleskurychle vyrazili paní a dítěti na pomoc. Snažili se vytáhnout z vody převrácený kočárek s dítětem vlastními silami. Ale nedařilo se. Naštěstí se v blízkosti ocitl ještě cyklista a náhodná kolemjdoucí. Těm už se podařilo kočárek s miminkem z vody vyprostit.

Společně pak miminko zabalili do deky, následně také pomohli starší ženě. 

close Dvanáctiletý Vojtěch a mladší bratr Filip získali ocenění Mladý hrdina. info Zdroj: Česká pojišťovna zoom_in „Dvanáctiletý Vojta se svým bratrem Filipem zvládli vše na výbornou. Dokázali správně popsat záchranářům situaci i místo, kde se nacházejí, o miminko i zraněnou babičku se pak do příjezdu sanitky starali,“ sdělila Ivana Buriánková, vedoucí projektu Mladý hrdina s tím, že odvahu a sebevědomí potřebné pro záchranu životů Vojtovi podle jeho slov dodal především pobytový kurz Českého červeného kříže, který v létě absolvoval. „Letos pojede znovu i se svým bratrem. Oba se na kurz těší,“ dodala.

Ivana Buriánková předala ocenění Mladý hrdina nejen Vojtěchovi a Filipovi, ale zároveň pak ředitelce Českého červeného kříže Rakovník Lucii Škorpilové předla šek na podporu dalšího vzdělávání mladých lidí v oblasti první pomocí.

Právě Český červený kříž pořádá kurzy první pomoci pro dospělé i děti. Podle lektorů reagují na vypjaté situace děti a mladí lidé mnohdy lépe než dospělí. „Děti školíme už v mateřských školách, kde vyučujeme první pomoc formou loutkového divadla. A je pravda, že kolikrát děti zareagují rychleji a bezprostředněji než dospělí. Možná právě proto, že si ještě neuvědomují rizika jako dospělí a do všeho jdou takříkajíc po hlavě. Mnohdy jsou ale i připravenější poskytnout první pomoc a někdy mají snad i více znalostí než leckterý dospělý,“ dodala Lucie Škorpilová.