Mohli by trávit hodiny s vrstevníky někde na hřišti, po klubech, v kavárnách. I to tak mnohdy dělají. Nicméně přesto se od těch svých vrstevníků v něčem liší – chtějí dělat něco i pro druhé. Řeč je o čerstvě osmnáctiletých kandidátech, kteří se rozhodli zapojit do komunální politiky a podílet se na chodu a rozvoji své obce, města.

V Rakovníku mezi nejmladší kandidáty patří studenti Nikola Červená a Samuel Týče. Nikolu Červenou najdeme na kandidátce ČSSD na dvacátém místě, Samuel Týče je na páté pozici kandidátky Společně pro Rakovník.

„Hlavním impulsem pro mne byl asi fakt, že si většina mých spolužáků a kamarádů vždy stěžovala na kroky vedení města a na samotné problémy města. Ovšem nikdy neměli snahu tuto situaci změnit,“ řekl Rakovnickému deníku Samuel Týče a doplnil: „Zároveň bych taktéž rád dokázal, že i mladí mají své názory a mají snahu zapojit se do rozhodování obce, ve které žijí či případně i státu samotného. Příkladem je úspěch Dominika Feriho ve volbách do Sněmovny.“

V nejrůznějších diskuzích na sociálních sítích, a to nejen na Rakovnicku, ale i v okolních regionech, někteří diskutující právě mladým voličům vyčítají jejich nezkušenost. A tudíž podle nich by neměli do zastupitelstev obcí kandidovat. „Co zmůže osmnáctiletý kandidát, student? Vůbec neví, jak to na světě chodí. Nejprve ať pracují, pak kandidují,“ píší někteří uživatelé sociální sítě Facebook v diskuzích. S podobným názorem se setkal už i právě Samuel Týče, a to když reagoval na dotazy na sociální síti.

„Věděl jsem, že se určitě dojde k debatě, ve které nebudou posuzovány názory, ale věk. Podle mého názoru by neměl být člověk odsuzován na základě svého věku či na základě zkušeností z předchozích zaměstnání nebo angažovanosti v předchozích volbách. Každý musí zkušenosti někde získat a myslím si, že i komunální politika by měla být jednou z možností, pakliže má daná osoba opravdu snahu učit se a pomáhat obci, ve které kandiduje,“ reagoval na dotaz Samuel Týče.

Do komunálních voleb na Rakovnicku se zapojilo celkem 167 kandidátů ve věku 18 – 29 let. V poměru k celkovému počtu obyvatel v dané kategorii, se tak do voleb zapojilo aktivně 2,6 procent obyvatel, což je nejvíce ve Středočeském kraji. Například největší středočeské město hlásí údaj 1,1 procent, stejně tak i Mladá Boleslav. Celorepublikový průměr je přitom 1,6 procent.

Mládežníci versus senioři

Přehled osmnáctiletých kandidátů na Rakovnicku:
Zdeněk Elznic (ODS) Jesenice
Petr Beneš (KSČM) Hřebečníky
Jan Čech (ČSSD) Krakov
Nikola Červená (ČSSD) Rakovník
Karolína Dobušová (STAN) Kroučová
David Schneider (Mladí pro Řevničov) Řevničov
Ondřej Šperl (Klid na obci zlepší život) Pustověty
Samuel Týče (Společně pro Rakovník) Rakovník