První radou, která je pro záchranu lidského života zcela zásadní, je mít u sebe plně nabitý mobil. „I když jej starší lidé třeba neumějí ovládat, může je zachránit to, že je zapnutý. Policie ho totiž dokáže zaměřit, a určit tak jejich polohu,“ uvedla mluvčí.

Mobilní telefon je stěžejní také v situaci, kdy lidé případ pohřešování oznamují policii. „Stává se, že lidé sice operačním důstojníkům oznámí případ pohřešování, ale po ukončení hovoru nechávají svůj mobilní telefon v autě a vydávají se do lesa pátrat sami. Policie pak nemá šanci se s nimi znovu spojit a nastává situace, kdy se místo po jedné osobě, pátrá po dvou. Proto je opravdu důležité mít mobilní telefon stále u sebe a čekat na zpětnou vazbu od policie, která je bude kontaktovat,“ upozornila Michaela Richterová.

Kromě mobilního telefonu se důrazně doporučují také reflexní prvky na oblečení. „Po setmění policisté v lesích pátrají s baterkou, která po nasvícení reflexních částí oděvu na člověka upozorní i na několik metrů,“ doplnila policejní mluvčí.

Důležité je také nepřecenit svůj zdravotní stav a zvážit své síly. Zvláště lidé trpící závažnější nemocí by u sebe pro jistotu měli mít také potřebné léky, byť se vydají jen na krátkou procházku do lesa. Stejně tak policie doporučuje brát si při výletu na houby alespoň menší svačinu a dostatek tekutin.

„Lidé by se na houby hlavně neměli vydávat sami. Zvláště senioři a děti. Pokud už tak učiní, vždy by měli dát předem vědět někomu blízkému, kam přesně na houby jdou a kdy hodlají přijít zpět domů,“ doporučila mluvčí rakovnické policie.