Většina táborů také nedisponuje dostatečným počtem zásuvek, kde by si děti mohly mobilní telefony nabíjet. Používání mobilních telefonů podle vyjádření provozovatelů letních táborů velice často narušuje také program v oddílech. Zejména menší děti slíbí, že budou mamince volat v určitou hodinu, ale v tu dobu zrovna vykonávají nějakou činnost se svým oddílem. A pak dojde na pláč. Jiné děti zase čekají na zavolání od rodičů a svůj telefon nosí všude s sebou. „Dříve se nám několikrát stalo, že ho děti ztratily, a nebo dokonce utopily ve vodě. Nyní je od těchto problémů pokoj,“ poznamenala Jiřina Peroutková.

Malé děti mají tendenci jakoukoli maličkost řešit okamžitým zavoláním domů. Vše se sice pak rychle vysvětlí a urovná, ale rodiče jsou vystresovaní a mají o svého potomka zbytečnou starost. Bombardují hlavní vedoucí táborů pak telefonáty a chtějí podrobnosti. Velkým problémem je i to, že mnozí náctiletí jsou už ve svém věku závislí na chytrých telefonech a veškerou činnost na táborech se snaží fotit a okamžitě dávat na sociální sítě. Děti si prostě potřebují odpočinout od telefonu a jiných vymožeností jako je televize, počítač a internet. Navíc kontakt s dětmi lze udržet i jinak.

„Myslím si, že na tábory mobilní telefon a jiné civilizační vymoženosti nepatří. Učíme zde děti žít v souladu s přírodou a bez všech těch vymožeností, které jim každodenní život doma nabízí. Většinou to rodiče nakonec pochopí. Vysvětlit to některým z nich, je ale nadlidské úsilí. Máme štěstí, že na tábor jezdí i děti opakovaně a s jejich rodiči už žádný problém nemáme,“ dodala zkušená tábornice s tím, že pokud rodiče chtějí být se svým dítětem v kontaktu, mohou mu napsat pohlednici či dopis. Děti z nich prý mají velkou radost.

Pokud se chtějí rodiče s dětmi telefonicky spojit, mají možnost v určený čas kontaktovat vedoucí táborů. Stejně tak, kdyby nastala nějaká situace, o které musejí být rodiče informováni, táborový vedoucí jim hned zavolá. „Dětem mobilní telefony na tábor nedovoluji, protože děti si na něj ani nevzpomenou. Mají tolik úkolů a tak pestrý program, že by na něj stejně neměly čas,“ sdělila pro Rakovnický deník předsedkyně Centra pro děti, mládež a dospělé DRAK Andrea Nytrová Parobková. Jsou také tábory, kam mobil vzít nelze, protože tábořiště nedisponuje elektřinou a mobilní telefon není, kde nabít. Tak jako u tábora na břehu Velečínského rybníka, který pořádá Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Rakovníku. „Rodičům doporučujeme, aby dětem na tábor mobilní telefon nedávali, protože ho na táboře nelze ani nabít“ řekla Zástupkyně organizátora pro tábory Magdalena Knappová. Velký problém vidí Magdalena Knappová v tom, že když má dítě nějaký problém, neřekne to vedoucímu, ale volá rovnou rodičům. Ti pak volají vyděšení vedoucímu, i když jde o řešitelnou banalitu, jako například, že je dítěti zima.

„Pokud si mobil sebou přeci jen vezmou, smí ho používat výhradně ve stanu. To samé platí také pro táborové vedoucí,“ doplnila Knappová. Děti, které tráví tábor s Domem dětí a mládeže v Rakovníku mobil mít mohou. „Děti na táborech mohou mít mobilní telefon. Je to z toho důvodu, že někteří rodiče vyžadují, aby ho děti u sebe měly,“ uvedla pro Rakovnický deník ředitelka Domu dětí a mládeže Rakovník Monika Bechnerová. Mobilní telefon si ale na tábor berou na vlastní zodpovědnost a vedoucí táboru za něj nijak nezodpovídá. „Jsme samozřejmě radši, když děti telefon sebou nemají, ale zakázat to nelze.,“ dodala Monika Bechnerová.