Vedení rakovnické radnice hlavně vytýkají nepřiměřený zásah do nejstarší historické části města, ale také například to, že nechalo zpracovat návrh pouze u jednoho architekta.

„Toto zavání minimálně korupcí,“ řekl rozhořčeně v diskuzi Občanské kavárny, což je projekt, kde občané mluví s odborníky o problémech města, opoziční zastupitel Zdeněk Renc (VV). Tomu se navíc nelíbí, že s projektem nebyly seznámeny nové tváře v zastupitelstvu.

„I já vidím tento projekt poprvé,“ odpověděla Eva Kašová (KSČM), která je rovněž novou tváří v zastupitelstvu města. Podle Anny Jakubské měli být lidé s tímto projektem blíže seznámeni a měli k tomu vznášet námitky.

„Jsem rakovnický patriot, jakýkoliv zásah je tak pro mne, a nejen pro mne, velmi citlivý,“ řekla Jakubská během diskuze. Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) se však brání. Informace Rakovničané měli k dispozici. „Záměr o rekonstrukci byl zveřejněn na webu, ale i v měsíčníku Radnice, ale určitě také v místním tisku,“ bránil se starosta a odpověděl hned na dotaz, proč vedení radnice vybralo architekta Karla Zusku z Českých Budějovic: „Město Rakovník nemá svého architekta. Již několikrát se nám osvědčil architekt Zuska, kterému věřím, a který pro město již několik návrhů zpracoval.“

Vadí nám "obal" budov

Myšlenka na rekonstrukci je pěkná. Líbí se nám záměr přestěhování info centra či městské knihovny do budov bývalé školní jídelny, ale nelíbí se nám razantní změna vzhledu v této historické čtvrti Rakovníka. Takovýto názor mají Rakovničané k chystané rekonstrukci objektu staré školní jídelny. Nic s tím však již zřejmě neudělají. V budoucnu by zde měly opticky vyrůst tři budovy, z nichž ta uprostřed by měla mít prosklenou čelní stěnu, se dvěma sloupy pokrytými buď dlažbou a nebo kamennými deskami.

A právě toto nemohou skousnout někteří Rakovničané, včetně realizačního týmu Občanské kavárny.

„Určení budov je úžasné, moc se mi líbí. Osobně mi však vadí ten obal, následný vzhled budovy. Velmi se totiž materiálově liší od původního, ačkoliv v projektu je původně psáno, že materiály budou z větší části zachovány a že se větší bourací práce konat nebudou. Záhy je zde napsáno, že prostřední část budovy bude zčásti zdemolována,“ řekla Pavlína Čiberová, moderátorka Občanské kavárny.

„Nevím, zda je vhodné do toho zasahovat. Líbí se mi to takto,“ odpověděl dvacetiletý Ondřej S. z Rakovníka. Naopak Anně Jakubské se použití skla nelíbí. Podle ní dojde ke zničení zákostelí. „Neumím si představit, že by v nejstarší části Rakovníka blízko staré zvonice a kostela byla prosklená budova. Narušilo by to kompletně celé zákostelí.“

Jenže s tím obyvatelé města již nic neudělají. Termín veřejného jednání byl první pracovní den letošního roku, tedy 3. ledna. To byla poslední možnost, kdy byly námitky z řad veřejnosti brány v potaz.

„V další fázi projektové dokumentace a s tím souvisejícím stavebním řízení již stavební zákon tuto možnost veřejnosti nedává. Lze ovšem oslovit přímo investora projektu, kterým je město Rakovník. Není to ovšem tak, že by si město Rakovník jako investor mohlo s budovami staré jídelny dělat, co chtělo. Celý komplex leží v památkově chráněné zóně a v rámci pokračujícího správního řízení (stavební povolení) se musejí vyjádřit dotčené orgány, jako například památkáři, hygiena, hasiči či posouzení veřejně přístupné budovy z pohledu bezbariérovosti. Všechna vyjádření těchto orgánů ovlivňují technické řešení stavby a následně i její vnější vzhled a podobně,“ reagoval na dotaz Rakovnického deníku tiskový mluvčí rakovnické radnice Jan Polák.