Ale ani tato drobná knížečka nevyslechla přání čtenářů a nepřekypuje veselím. Ono, pokud je člověk k sobě nesmlouvavě kritický a rozhodne se bilancovat lidský poločas, pak ten kolem čtyřicítky bývá zvláště pro ženy nesnesitelně obtížný. Neobejde se bez ohlédnutí, třeba do ne právě nejradostnějšího dětství, ale i tak – kdyby se to všechno mohlo vrátit, zazvonit na tříkolku, pohladit skleněnky v dlani, přitisknout k sobě panenku Nánu, třeba by bylo všechno jinak, nešlapalo a neplulo by se tak často po smutných, bídných krkolomných cestách. Proti proudu, bez pádla, bez břehů, bez záchranné vesty.

Realita – snění. Někdy na houpačce, jindy na dně. Tak časté myšlenky nejen žen. Nakoupím, uvařím, pohladím - ale kdo chápe mě? Ani setkání s bývalou partou kolem vody neuspokojí. Už jsme nic nepili, už ani nekouřili, asi jsme si všechno prostě už odžili. Moc jsme si věřili, vzpomínky střežili, chtěli jsme prožít zas, co jsme už zažili. Nejde to. Duše by chtěla – tělo se fláká.

A čtenáři se chce opět jako předešle tu souznít, tu vyvracet, že být vyhledávanou spisovatelkou, maminou dvou nadějných dcer, to není vůbec málo, že to my kolem si můžeme spíše říkat - máme „na bloumání koncesi“. Konec ohlížení, to pěkné přeci, Mono, teprve čeká a na nás čtenáře spolu s tebou.
Knížku si můžete zakoupit v Knihkupectví M&K na Husově náměstí v Rakovníku.