Například bývalý starosta již zmíněné Velké Bukové Josef Bumba před rokem Rakovnickému deníku popsal: „Zastupitelstvo rozhodlo, že se nezúčastníme projektu z finančních důvodů."

A nově zvolený starosta Pavel Moucha dnes jeho slova potvrzuje: „Podíl na dofinancování v projektu by byl pro obec naší velikosti a možností neúnosný. Upřímně řečeno i důvěra v něj, tak jak se vyvíjel po finanční stránce, byla v poslední době hodně malá."

Jenže problém s obtížnou likvidací splašků je tu dál a týká se i Velké Bukové. A tak zastupitelé této obce hledali v posledních několika měsících jinou cestu, jak odkanalizovat obec a zkvalitnit tak život svým občanům. Prověřovali například také možnost jednoduššího čištění odpadních vod, a to kořenovou čistírnou.
„Jednali jsme o této možnosti s orgánem Povodí Vltava a s firmou, která nám připravila studii. Ale nezadávali jsme konkrétní projekt, jen jsme si chtěli udělat jasno v tom, zda je finančně a technologicky záležitost kořenové čistírny pro nás přijatelná a zvládnutelná," vysvětlil Pavel Moucha.
Narazili při tom na několik spíše technologických problémů.

Obec nemá dostatečný recipient (průtok) většího vodního toku nebo větší vodní plochu na dočištění. Došlo by tedy k tomu, že ve chvíli, kdy se do něho pustí byť i přečištěná voda z čistírny, tak se kvalita vody zhorší. „A to z vodohospodářského hlediska není možné," zdůraznil Pavel Moucha.

Jsou tedy dvě možnosti. Buď natáhnout odpad až do Berounky, což by možná bylo v místních podmínkách dražší nežli plánovaná výstavba čistírny, a nebo zajistit účinné dočištění, a to je nejlépe nějakou mechanicko-biologickou technologií či membránovou. „To je ale tak nákladné, že toto zařízení můžeme postavit rovnou a nemusíme před to stavět kořenovou čistírnu. V podstatě si nedokáži dost dobře představit, že by se tyto technologie postavené za sebe doplňovaly. Spíše by to mohlo být obráceně. Tedy kořenová čistírna jako doplňková technologie na dočištění odpadních vod z mechanicko-biologické čistírny," popsal Pavel Moucha.

Specialisté nevyloučili možnost postavení kořenové čistírny ve Velké Bukové, ale upozornili na jistá rizika. Otázkou třeba je, jak dlouho bude fungovat a jak nákladná bude recyklace nebo obnova čistírny. „To nikdo pořádně neví," konstatoval Pavel Moucha

V současné době, po tom, co se ustoupilo od popsaného projektu, se prý obci nabízí mnoho firem s tím, že jí vypracují nový projekt. Že předělají technologické podmínky tak, aby byly vhodné pro Velkou Bukovou. „Ale většinou v nás nevzbuzují velkou důvěru. Proto vše spíše směřujeme k tomu nejprve prozkoumat všechny podklady, co jsme doteď nechali zpracovat. Nevíme, jak jsou použitelné, a nerad bych, abychom platili některé věci znovu, pokud to nebude nutné," vysvětlil Pavel Moucha s tím, že je obec v plánování stavby čistírny a kanalizace v podstatě na začátku. „Sice už víme, co nechceme, ale ještě pořádně nevíme, co chceme. Takže nyní budeme zjišťovat další podrobnosti," řekl starosta Moucha.

A tak se příští týden v této záležitosti třeba chystá na odborný seminář. Koná se na Vysoké škole chemicko – technologické v Praze a je zaměřen na malé čistírny, vhodné pro obce a městečka do dvou tisíc ekvivalentních obyvatel. „Doufám, že se tam dozvím některé věci, které by nám pomohly v rozhodování a začneme v blízké budoucnosti vybírat jak technologii, tak případně začneme s úpravou projektu," plánuje Pavel Moucha.

Teprve pak se obec začne poohlížet na to, jak vybudování čistírny a kanalizace financovat, do kterých dotačních programů se případně přihlásit. „Protože čistě z vlastních peněz to samozřejmě nemůžeme utáhnout. Zvláště výstavbu kanalizace. Čistírna by až takový problém být neměla. Na to bychom snad dosáhli z vlastních zdrojů, vzhledem k velikosti naší obce. Ale kanalizace by byla daleko náročnější," uvedl Pavel Moucha.

Stále zůstává v plánu původní, nejlogičtější záměr, postavit nejprve čistírnu a páteřní řad, na který by se napojilo co nejvíce obyvatel. „Čistírna není schopna kolaudace a funkce, pokud do ní nebude dostatečný přísun," vysvětlil ještě Pavel Moucha.