I když se děti do Krakova rády vracejí a za Brtníkem už putovaly několikrát, pokaždé je na cestě čeká něco nového. Letošní novinky prozradila za organizátory Lenka Braná: „Letos je tu poprvé let prvního nočního ptáka. Nový úkol si jako překvapení vymyslel také Mrakomor. Kromě toho děti budou plnit úkoly ze zdravovědy, střílet ze vzduchovky, z luku, letos poprvé bude střelba z kuše."

Na trati ale samozřejmě nemohly chybět některé osvědčené disciplíny. Jeden ze skřítků se usídlil ve vsi u rybníka s ruční stříkačkou. Úkol u něj byl jednoduchý: „sestřelit" se stříkačkou několik plastových zvířátek. Někdy si s tímto záludným úkolem poradila dvojice soutěžících sama. U těch menších se při pumpování zapotili i tatínkové.

O kus dál otevřel samoobsluhu Jouza. právě mu přivezli čerstvé pribiňáky. Samozřejmě patřily dětem. Jenže pochutnat si na pribiňáku nebylo tak jednoduché. Jouza dvojici zavázal oči a jeden krmil a druhý otvíral pusu. Poslepu to ale nebyla žádná legrace. Někteří měli pribiňák až za ušima.

Na konci obce si pro děti přichystal úkol další skřítek, a to koulení pneumatiky v přesné dráze. Šlo o to, dát pneumatice co největší rychlost, aby dojela co nejdále, ale také přesnost. Nesměla totiž vyjet z dráhy.
Skřítky potkávali účastníci putování na každém stanovišti. Není proto divu, že jich muselo být co nejvíce. S organizací proto pomáhají přátelé a známí. Za léta už se vytvořila stálá parta, ke které se podle potřeby přidávají další. Příprava hry zabere jeden až dva týdny.

„Putování za rytířem Brtníkem začalo před devíti lety. Naše rodina a rodina kamarádů tenkrát s malými dětmi pro ně připravila šipkovanou na Krakovec. Protože je to velice bavilo, za rok jsme připravili akci pro větší počet dětí, až se z toho stala tradice," vysvětlila Lenka Braná.

Každý, kdo doputuje za rytířem Brtníkem až na hrad Krakovec, dostane medaili, diplom a věcnou odměnu. „Proto máme omezený počet účastníků a každý se musí přihlásit dopředu. Při tak velkém počtu by se to nedalo zvládnout. Bereme dopředu čtyřicet dvě dvojice. Ale i teď nám sem chodí spousta nepřihlášených rodičů s dětmi, ale ty musíme bohužel odmítat," uvedla Braná.

Na hrad Krakovec se vždy ve dvojici vydávali podle věku skřítci, trpaslíci a pionýři. Startovali po určitém časovém limitu, aby se na jednotlivých stanovištích netvořily fronty a všichni si hru krásně užili. Za splněné úkoly jim v průkazce přibývali samolepky. Průkazku na konci odevzdali rytíři Brtníkovi. Ten spočítal body. Pod Krakovcem na políčku si všichni společně opekli buřty.

Poprvé se na hrad Krakovec za rytířem Brtníkem vydal Karel Peterka s maminkou Janou: „Dostali jsme vlastně pozvání od obce. Jdeme poprvé, proto podle průkazky zkoumáme, co nás na trati čeká a vypadá to zajímavě," řekla maminka Jana.