Zmrzly květy i takzvané holičky, zelené plody ukazující se po odkvětu. Vše zčernalo a postupně to opadává. Bohužel mráz zasáhl také pozdě kvetoucí peckoviny; z úrody nebude tak opravdu nic. Pár květů či plodů se někde zachovalo. Například schované mezi listy, nebo na vysokých starších stromech.

Potvrdil to i Václav Vohralík, předseda zahrádkářské organizace v Mutějovicích: „Peckoviny jsou téměř všechny pryč, něco snad přežilo. Ale to bude jen na ochutnání, nebo tak na knedlíky. Jak procházím zahradu, zjišťuji, že téměř vše postupně opadává. Třešně, které zůstanou, budou samá jizva. Zatím o něco lépe dopadly višně, ale to se ještě uvidí.“

Jablka snad podle Vohralíka nějaká ochutnáme, zachránily se některé pozdě kvetoucí odrůdy. překvapivě mráz ustály hrušně, které jsou citlivější. Mráz zasáhl i drobné ovoce. Pod některými stromky angreštu je doslova nastláno jeho zelenými plody. Rybízy omrzly jen zčásti. Svůj díl dostal také maliník. Dokonce i jahodníkům zčernaly květy. Václav Vohralík proto doporučuje pro rodinu pěstovat středně pozdní odrůdy. Ty zůstaly ušetřeny, protože ještě nekvetly. „Zakrývání rostlin a podkuřování se v malovýrobě nevyplatí,“ vysvětlil.

Své nadělal mráz i v okrasné zahradě. Spálil narašené listy dřevin, protože v tuto dobu jsou ještě mladé, nevyzrálé a obsahují hodně vody. Většina z nich sice znovu obrazí, ale už je to pozdě. Nové letorosty nestačí do podzimu vyzrát a v zimě znovu zmrznou. To může zahubit i vzrostlejší strom.
Škody počítá i Václav Laňka na botanické zahradě v Rakovníku: „Tady nejhůře dopadly teplomilné jehličnany a teplomilné čínské jehličnany. Snad všechny obrazí, ale tím se o hodně zbrzdí jejich vývoj, někdy se musí zapěstovávat koruna zase od začátku. Třeba lískovníček čínský zmrzl úplně a to už byl desetiletý strom.“

Mrazovou ránu dostal dokonce čínský horský strom Jinan dvojlaločný, odolná španělská jedle i cedr himalájský. Vyhlášené árónové rostliny naštěstí přežily bez úhony, protože byly přikryté. „Myslím, že by stálo za to, více a opakovaně o mrazech dopředu informovat v rádiu i televizi. Hodně lidí to zasáhlo, pomrzly jim balkonové květiny a to by se dalo zachránit. Mluví se o všem možném, takže tohle by neměl být problém“ mínil Laňka.

Na polích mráz nenatropil téměř žádné škody. I když porosty řepek byly po mrazech ohnuté, velké ztráty neznamenaly. „Řepka má až čtyři sta šešulí, pro dobrou úrodu stačí sto. Takže i když nějaké odpadnou, neměl by to být problém.
Navíc řepka má ještě velkou regenerační schopnost,“ vysvětlil Jaroslav Mikoláš z Lupofytu Chrášťany. Mrazy přestály dobře i máky, jarní řepky i obiloviny.