„Zastávám takový názor, že revitalizace městyse by se měla řešit jako celek. Jedná se o vzhled Mšeci na další desítky let dopředu. Přikláním se k tomu, aby se to nechalo na odbornících, kteří mají mnoho zkušeností a dokáží navrhnout, co se na konkrétní lokalitu hodí,“ předeslal starosta Jiří Loskot.

První lokalitou, která se měla začít upravovat, bylo prostranství ve svahu pod kostelem. „Původně vypracovaná architektonická studie navrhovala vytvoření vodního prvku, laviček i herních prvků. Některým občanům ovšem návrh nevyhovoval a sepsali připomínkový list, který podepsalo sto šestnáct lidí. Oslovíme tedy další odborníky, kteří by si měli své návrhy obhájit,“ konstatoval starosta.

Den otevřených dveří ve Středním odborném učilišti v Novém Strašecí.
OBRAZEM: Střední odborné učiliště v Novém Strašecí se otevřelo veřejnosti

Zatím tedy není jasné, zda by se s realizací začalo již v příštím roce, nebo až v tom následujícím. Vedle prostoru pod kostelem je na seznamu plánovaných revitalizací dále Tyršovo náměstí, nádvoří zdejšího zámku, úsek kolem bývalé ubytovny za zámkem či Zelené náměstí. „Tam je to poměrně komplikované. Jsou zde vlastníci, kteří mají budovy na rozpadnutí, někde je spadlá střecha, ale nic s tím nedělají,“ posteskl si Loskot.

Šestou lokalitou je starý hřbitov, který se nachází v severní části Mšece. Hřbitov je nefunkční od roku 1915. „Předloni už jsme udělali první krok. Narovnali jsme a snažili jsme se zachránit všechny náhrobky. Nyní chystáme obnovu kamenné zdi. Jsou tu opravdu zajímavé náhrobky, městys se nemá prakticky čím pochlubit, a právě tento starý hřbitov by mohl být turisticky zajímavé místo,“ dodal starosta.