Jak se chystali na botanickou soutěž například žáci z Třetí základní školy v Rakovníku, prozradila paní učitelka Lenka Blažková: „Děti téma věděly, takže jsme prošli, co bylo možné, v hodině ekologie. Kdo na ekologii nechodí, musel se připravit sám. Soutěží se většinou zúčastňují žáci, kteří se o přírodu zajímají, aby jim bylo téma blízké."

Otázky tentokrát byly opravdu záludné, například: „Víte, za jak dlouho dokáže svoji past sevřít mucholapka podivná? Který životně důležitý prvek chybí masožravkám na stanovišti, že ho musí získávat požíráním živočichů?
A pro odlehčení: Z jakého filmu známe rostlinu Adelhaide kratzmaria?

Otázky do soutěže připravil František Pazdera, učitel Střední zemědělské školy v Rakovníku a člen Klubu pěstitelů masožravých rostlin Darwiniana.

Téma zvolil po desetiletém vystavování masožravek během rakovnického posvícení v botanické zahradě. „Téma je tentokrát pro zájemce a fandy masožravých a exotických rostlin. Pokud nebude tolik správných odpovědí, soutěžící alespoň odejdou bohatší o nové poznatky. To je také jeden ze smyslů soutěží," vysvětloval František Pazdera.
Děti soutěžily tradičně v pěti kategoriích základních, středních a speciálních škol.

Kromě otázek a úkolů účastníky čekala přednáška na téma masožravé rostliny Vlastimila Rybky z Botanické zahrady v Praze Tróji.

Doprovodný program pro mladší kategorie připravila Jiřina Prošková z Informačního a vzdělávacího centra Budy Křivoklát.

Zábavná soutěž nesla název Masožravko, riskuj! „Tentokrát otázky připravovala dcera. Bylo to složité téma. Pracovala na nich už od března. Největší problém byl sehnat obrázky, protože jich je málo," popisovala Jiřina Prošková. V Riskuj se objevila například tato témata: pěstování masožravek, chytání kořisti. Soutěž se uskutečnila za podpory města Rakovníka. Letos přispěl i rakovnický Klub pěstitelů masožravých rostlin Darwiniana. Pořádal ji Dům dětí a mládeže v Rakovníku spolu se Střední zemědělskou školou.