Hlavním důvodem je bezpečnost. Jak sdělil starosta obce Martin Pinka, budova obecního úřadu je pojištěná. „Knihovna do dnešního dne fungovala v areálu zdravotního střediska. Zde se dělíme o prostory s místní družinou. Výhodou bylo to, že byla knihovna blízko školy, takže sem chodily hlavně děti. Ale protože prostory má ve správě škola, nebyl majetek pojištěný. Bojíme se, aby nám knihovnu někdo nevykradl, jako se to stalo v listopadu loňského roku,“ uvedl Pinka.

Právě v listopadu roku 2009 totiž neznámý zloděj vykradl místní knihovnu. Bylo všeobecně známo, že se v knihovně nachází veřejně přístupná internetová stanice. Čtenáři si totiž mohou podle potřeby zjišťovat informace na interntu. Tato praxe funguje téměř ve všech knihovnách. A zloděj zřejmě věděl, že se v prostorách nachází stolní počítač s monitorem a tiskárnou. O tyto věci knihovna ze dne na den přišla. A aby toho nebylo málo, tehdy od pojišťovny nedostala žádné peníze.

A tak se obec rozhodla jednat. „V úterý začneme knihovnu stěhovat do prvního patra obecního úřadu. Máme zde volné prostory a hlavně je budova pojištěná. Kdyby nám, nedej bože, někdo v budoucnu chtěl knihovnu opět vykrást, jsme pojištěni. Další důvod je, že kdybychom zůstali ve zdravotním středisku, museli bychom tam investovat další peníze,“ řekl Pinka.

Přestěhování knihovny by mělo zabrat dva až tři dny. Takže od příštího týdne si čtenáři budou moci půjčovat knihy v nových prostorách. I když by se mohlo zdát, že v tak malé obci nebude o knihy zájem, opak je pravdou. Zájem čtenářů v minulosti ovlivnila i zrekonstruovaná knihovna. Bylo položeno nové linoleum, opravila se světla a provedla se výmalba. Nesmíme zapomenout ani na výměnu kamen, kdy byla akumulační kamna vyměněna za plynové topení. I z tohoto důvodu se obci podařilo alespoň nějakou částku peněz ušetřit.

„O půjčování knížek je u nás opravdu zájem a knihovna je využívaná. Chodí sem nejen děti, ale i spousta místních dospělých. Velice nám pomáhá Městská knihovna Rakovník a knihovna na Kladně. Rakovník nám dělá správu knihovního fondu, takže nám půjčuje nové knihy. A to samé funguje i s kladenskou knihovnou. Když mají na skladě nové knihy, čtenáři si je mohou půjčit i u nás, “ uvedl starosta Pinka.