Na jubilejním  čtyřicátém ročníku přehlídky Wintrův Rakovník se letos představí jen pět souborů.  Odborná porota  by měla jedno z divadelních představení doporučit k postupu na celostátní přehlídku Divadelní Piknik Volyně. Více nám k tomuto tématu řekla dramaturgyně rakovnického kulturního centra Alena Mutinská.

Takže je tu problém s nominacemi?
Ano. Abychom mohli nominovat na celostátní přehlídku do Volyně, tak bychom museli mít osm inscenací, což se nestalo. Osm se nám jich sice  přihlásilo, ale… například Neratovice se nakonec přehlásily do Loun a dva jsme  z různých důvodů nevybrali. Zbylo nám tedy pět inscenací, ale myslím si že kvalitních. Jsme tedy v situaci kdy můžeme představení „jen" doporučit. Pak už záleží jen na dramaturgické radě, která z nich vybírá dál.  Jezdí sem  ale Simona  Bezoušková z Artamy a vidí je. ,Takže si myslím, že je-li některé představení  kvalitní  tak ho nominace nemůže minout.

Soubory už osobně neobjíždíte a nevybíráte je po shlédnutí představení na jejich domácím „hřišti"?
To už ne. Prostě na to není čas. Ale obesíláme všechny přihlášené soubory dopisem, ve kterém je napsáno, že nám musí poslat DVD se záznamem  divadelního představení, které mají zájem přihlásit. Pak si zasedneme já, Eva a Jaroslav Kodešovi a vybíráme ty, které nakonec ve finále pozveme do Rakovníka.

A které to letos jsou?
Pozvali jsme Divadelní soubor Jiřího Voskovce s hrou Dobyvatelé, kterou prý napsal Jiří Voskovec ve svých šestnácti letech v roce 1921. Zařadili jsme ji na páteční dopoledne a pozvali střední školy, protože hru mají zkombinovanou s docela pěknou folk- rockovou skupinou.  Myslím, že se to bude mladým divákům líbit.
Dalším vybraným představením je Zelňačka   souboru Vojan Libice nad Cidlinou. To určitě Rakovničanům doporučuji. Je to  kvalitní přestavení s tím, že herci v hlavních úlohách Jiří Hlávka a Jiří Pošepný jsou vynikající.

Vidím tu klasiku Bylo nás pět…
Tu přiveze pro Rakovničany dobře známé Divadýlko na dlani Mladá Boleslav, které je vždy zárukou skvělé zábavy. Ovšem toto dramaturgické zpracování  Petra Matouška bude stoprocentně jiné než jak je známe z knihy nebo televize.  Základní věci zůstávají, ale Petr dal toho také něco svého… Nechte se překvapit. Co k tomu mohu říci je, že jsme měnili  prostor. Petr vyžadoval, že by se hrálo  s divákem na jevišti. Jenže my viděli, že začíná být o představení zájem, tak jsme ho přemluvil,  aby se zkrátilo na jeviště a hrál ho na hlediště. Tak snad to představení neublíží.

Co Dámská šatna?
Napsal ji Arnošt Goldflam a je to vtipné. No dovedete si asi představit jak to vypadá když se v šatně sejde několik ženských! Večer pak se  moc těším na Mort. Tuhle výpravnou fantasy komedii režíroval herec příbramského divadla Filip Müller. To bude také určitě pěkný zážitek.

Věříte, že bude i letos návštěvnost pěkná?
Zatím to vypadá, že lidi přijdou. Nabídla jsem  představení i předplatitelům co mají abonentky. Ti také určitě přijdou.

Jak se vám daří utáhnout financování tak náročné přehlídky?
Můžeme si  Wintrův Rakovník dovolit pořádat jen díky porozumění Městského úřadu v Rakovníku a Ministerstvu kultury České republiky. To nám přispívá částkou  30 tisíc korun  a město pomocí 80 tisíc korun. To je tak akorát. Peníze jdou například na plakáty, programovou brožuru, platí se porotci, štáb, ale jsou to všechno minimální částky. Souborům neplatíme dopravu, tak jim alespoň dáváme  symbolickou částku. Vydáváme osmdesát až sto výtisků Zpravodaje a letos jen 120 brožur neboť je méně souborů. Jinak jich vydáváme dvě stovky.

Kdo bude letos v porotě?
Milan  Schejbal, Kateřina Fixová a Milan Strotzer. Káťa Fixová je v pátek hodně vytížená, hraje v Praze, a tak za ní zaskočí Péťa Jirásková. Bude dělat i Zpravodaj. Jeden den bude v porotě a druhý den bude dělat Zpravodaj.

Kdo ještě dělá Zpravodaj?
Tříčlenný štáb: Jan Švácha, Jirka Štraub a Petra Jirásková. O soubory se starají perfektně:  Jan Pém, Josef Zamazal, Michal Eichelman a David Mařík. Mojí pravou rukou je pak Ludmila Strejcová. Jsem ráda, když mám kolem sebe lidi, na které je spolehnutí. Zatím mě nezklamali.

Co byste Wintrovkám popřála?
Aby nám tu vydržely daších čtyřicet let. Abychom se tu každý rok scházeli a odpočinuli si v rakovnickém divadle od hektické doby, ve které jsme nuceni žít.