Na Obecním úřadě v Krušovicích byly dvě téměř nevyužívané místnosti. Naopak pan Josef Fencl měl zase doma až moc plno. Jeho ojedinělá sbírka na téma pivo a pivovary se už rozrostla do úctyhodných rozměrů. A tak vznikl nápad udělat muzeum.
Josef Fencl poskytl novému Muzeu pivních miniatur základ a sám se ujal instalace. Ač se praví o miniaturách, expozice není jen o titěrných maličkostech.
Jednotlivé části muzea se věnují nejen vlastní výrobě piva a regionálním pivovarům jako třeba těm bývalým v Křivoklátě, Novém Strašecí, Čisté a dalších, ale i těm současným. Místní Královský pivovar Krušovice nevyjímaje. Při návštěvě se diváci seznámí s bednářstvím, oborem, který už dnes považujeme většinou za odvátý léty, poznají chmelařství nebo si prohlédnou originální varnu piva na 30 litrů, ve které Josef Fencl ještě nedávno sám vařil výtečné pivo. K vidění zde je třeba i ojedinělá kompletní série etiketovaných láhví právě krušovického Královského pivovaru od dob Rakouska – Uherska po dnešek.
„Je to muzeum pivovarnictví zaměřené na region Rakovnicka a jeho nejbližšího okolí,“ vysvětluje Josef Fencl.
A proč vlastně Muzeum pivních miniatur?
Velmi zajímavou částí celé expozice jsou totiž modely – miniatury – pivovarů v měřítku 1:100. Najdete zde i ty, které už dávno zanikly, a tak mnozí možná budou překvapeni, že se pěnivý rezavý mok vařil i v Čisté, Novém Strašecí, Ročově, Kolešovicích nebo třeba v Hostomicích na Berounsku. A pro porovnání je zde Pivovar Krušovice z roku 1850 hned vedle skutečného, toho dnešního.
Krušovické muzeum, které najdete v budově obecního úřadu, se otvírá dnes ve 13 hodin a bude nadále otevřeno především o víkendech.