VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na co je zelená, žlutá a modrá?

Nové Strašecí/ Žáci Základní školy J. A. Komenského v Novém Strašecí si s ekologií rozumějí. Dokázali to i při včerejší akci, kdy deváťáci vysvětlovali svým nejmladším spolužákům, na co jsou zelené, žluté a modré popelnice, co do nich patří a naopak jaké odpadky tam nepatří – nebo jak upravit PET láhev před tím, než ji vhodíme do kontejneru.

26.1.2008
SDÍLEJ:

Prvňáčci však jen neseděli v lavicích, ale také se do akce zapojili. Třeba Veronika Jarešová předvedla EKOvi Ivetě Píchalové a LOGovi Michalu Faldusovi, že ví, do jaké barvy popelnice patří skleněná láhevFoto: Martin Kůs

Ekologie a náš vztah k životnímu prostředí v dnešní době patří mezi nejfrekventovanější slova. O jejím významu dobře ví i žáci
9. A Základní školy J. A. Komenského v Novém Strašecí, kteří se rozhodli v rámci pokračování svého třídního projektu, který je součástí školního vzdělávacího programu, poučit své malé spolužáky o tom, co pro přírodu a životní prostředí mohou udělat.
“Celé to vlastně začalo, když se deváťáci v českém jazyce učili psát žádost. Přišel nápad a k panu starostovi mířil dopis se žádostí o popelnice. Ten je nejen osobně přijal, ale i ochotně vyhověl. Další popelnice poskytl náměstek hejtmana Vilém Žák a naši deváťáci si tak mohli společně s paní učitelkou Miroslavou Wiedemannovou připravit ekologickou akci pro spolužáky. Názorně při ní využili i lis na pet lahve, který jim jménem uskupení Město pro rodinu, rodina pro město věnovali Jan Bureš a Iva Dvořáková,“ prozradil původ akce ředitel školy Stanislav Hajný.
S nápadem tedy přišli sami žáci 9. A a nutno zdůraznit, že vymysleli zajímavou akci.
Ve dvou skupinách, vždy postavy EKO a LOG a dva pomocníci, navštívili žáky ve třídě a povídali si s nimi o tom, proč mají popelnice různé barvy, co do které z nich patří a co naopak nepatří, proč je třeba odpady dělit a co se s nimi potom, co je uložíme do kontejnerů, stane.
„A teď si vyzkoušíme, jestli si pamatujete, o čem jsme si spolu povídali. Každý z vás dostal lísteček s nakreslenou věcí, a vy jej vhodíte do popelnice s tou správnou barvou,“ vyzvali EKO Iveta Píchová a LOG Michal Faldus prvňáčky na konci povídání.
A ti se nenechali zahanbit. Věděli už, že sklo patří do zelené, papír do modré a plasty do žluté popelnice, které mezitím přivezli asistenti EKa a LOGa Šárka Řádová a Jan Čížek. Zaskočeni nebyli ani ti, kteří měli na lístku ledničku nebo televizi. Věděli dobře, že takové věci do kontejnerů nepatří, a že se odevzdávají jinde.
Současně druhá skupina ekologů – EKO Karolína Konopásková a LOG Ondra Pokorný – učila děti, jak upravit pet láhev před tím, než ji vhodí do žlutého kontejneru.
„Musíme ji zmáčknout, aby zabrala málo místa. Dělá se to takhle,“ řekli pomocníci Tomáš Tureček a Matěj Satranský a vložili jednu láhev do lisu. Pak zatáhli za páku a z láhve byla placka.
„Kdo si to chce vyzkoušet?“ Okamžitě se zvedl doslova les rukou a jedna láhev za druhou se v lisu měnila na placku.
„Myslím, že je to velmi pěkně připravené a bude to zajímavé nejen pro prvňáky, ale i další žáky. Pro děti je určitě důležité, že akce je založena na praktických ukázkách a mohou si i názorně vyzkoušet to, o čem EKO a LOG mluvili,“ svěřila se Rakovnickému deníku učitelka prvňáčků Pavlína Holasová.
Včera se ekologická akce uskutečnila v prvních a druhých třídách, ale jak řekl ředitel Hajný, rádi ji využijí i v ostatních novostrašeckých ročnících. Vždyť nejde jen o dnešek, ale hlavně o naši budoucnost.

Autor: Martin Kůs

26.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Rakovnická Lokomotiva podruhé v sezoně vykolejila

Ilustrační foto.

Muž, který zemřel v chatě, se stal obětí vraždy

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Děti se utkaly v šachovém turnaji

Kněževes – V sobotu 6. ledna patřila sokolovna v Kněževsi šachistům. Šachový klub Český lev Kolešovice tu pořádal otevřený šachový turnaj dětí. Změřit své síly, tak mohli registrovaní hráči, ale i ti, které hrají šachy pouze doma pro radost.

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Tříkrálová sbírka Rakovník

Rakovník – Letošní Tříkrálová sbírka v Rakovníku byla rekordní, překonala předchozí roky. Tradice Tříkrálových sbírek se stává rok od roku úspěšnější. Koledníci vybírali a žehnali v rakovnických ulicích po dobu 14 dnů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>