Prostranství před hospodou se už od rána začalo zaplňovat lidmi. Někteří sem přišli poprvé, ale většinou se rádi vrátili, aby společně vyrazili do malebného okolí Kalivod na třetí ročník Kalivodského hůlkování. Tentokrát se šlo „Přes tři dúly na Dřevíč“.

Trať si mohl vybrat každý podle svého, od dvaceti kilometrů po tři. Už podruhé je vybíral Jan Ortmann z Kalivod. A dal si záležet. Za to také sklidil od všech účastníků velkou chválu. Sám se pochodu účastní pokaždé. „Okolí mám prochozené, takže jsem samotné trasy prošel několikrát. Vždycky se snažím, aby lidé cestou potkali nějakou zajímavost.

Letos se mohli občerstvit ve studánkách s pitnou vodou, pak se rozhlédnout na třech vyhlídkách, prohlédnout si kostelík svatého Václava a odpočinout si na lodi. Tu asi před pěti lety uprostřed pole postavil místní zemědělec. Je v ní uděláno pěkné posezení.“

Kolem třetí se ušlí, ale spokojení turisté vraceli zpět. V cíli dostali za účast razítko na pohlednici a stokorunovou poukázku na knihy. Většina z nich vykračovala s hůlkami, někteří i bez nich. Jedna parta si to štrádovala dokonce s lískovkami. Na otázku, zda jsou hůlky při hůlkování povinné, odpověděla starostka Milena Volfová: „Může přijít každý, i bez hůlek. Kdo by si to chtěl s nimi vyzkoušet a nemá je, může si u nás objednat jejich zapůjčení.“

Nejdelší trať měla v nohách také parta mladých. Pochod si pochvalovali, jen by to chtělo příště více občerstvení. „Trasu už jsem šla podruhé, ve čvrtek a v pátek jsme ji celou vyznačovali. Musela jsem se dvakrát přezout, ale přesto to bylo fajn,“ svěřila se se zážitky za celou partu Petra Ortmannová.

V cíli před hospodou ale celý program ještě zdaleka nekončil. K dobré náladě vyhrávala kapela DUO PLUS. Své umění předváděli pražští karatisté z klubu asijských bojových umění K. A. B. U. Pak přišel na řadu zlatý hřeb – losování tomboly.

„Díky sponzorům se nám sešla pěkná řádka hodnotných cen. Hlavní cena jsou samozřejmě hůlky, pak ještě trička s potiskem letošního hůlkování,“ uvedla starostka Volfová. A skutečně, během tahu paní starostka nabízela například výbornou slivovici pro povzbuzení, pro dámy různé kosmetické balíčky, trička, také něco pro velké i malé domácí mazlíčky. Protože každou cenu uvedla patřičným komentářem, celá společnost se výborně bavila.

Akce se vůbec pěkně rozrůstá, letos přišlo sto šedesát lidí, a to nejen z Rakovnicka, ale také ze Slaného i Karlových Varů. Bylo mezi nimi stále více mladých. Na tom má zásluhu i výborná propagace Infocentra ve Slaném a mikroregionu Novostrašecko.

„Jsem spokojená, že se Hůlkování takhle pěkně rozrůstá. Dá to velkou starost připravit tak velkou akci. To by rozhodně nešlo bez pomoci zastupitelů i ostatních místních občanů, kteří do toho dobrovolně šli. Všem, kteří nám nějakým způsobem pomohli, bych chtěla moc poděkovat,“ řekla na závěr starostka Milena Volfová.

Něco z historie

Na začátku byl nápad řevničovského starosty Jiřího Petráčka. Ten v lázních okoukal, jak se s hůlkami pěkně upaluje a také to, že se s nimi můžete opřít hned na startu. Pak se nabídla oslava šesti set dvaceti let od založení Kalivod a také to, že je v okolí příhodný terén, který Jiří Petráček mnohokrát prochodil jako hajný. To stačilo k tomu, aby se první pochod šel právě v rámci oslav. Chytli se toho i ostatní, starostka Milena Volfová, Zoja Kučerová z Infocentra ve Slaném a mnoho dalších pomocníků. Protože akce měla velký úspěch, začala se opakovat. Všichni aktéři mají v plánu uspořádat i čtvrtý, desátý a ještě další a další ročník…