Dvojice zedníků Zdeněk Jirásek a Karel Vosička bojovala čtyři dny a musela si poradit s různými stavebními materiály i záludnostmi. Jako první vyzdívali roh z tvarových cihel. „Druhý den jsme dělali omítky a zdili vyvložkovaný komín. Další den zase roh, okno, překlad z ytongu. V pátek jsme pracovali se štípanou tvárnicí na ploty. Nechyběl samozřejmě ani teoretický test," popisoval průběh soutěže Zdeněk Jirásek. Co se bude stavět, kluci příliš dopředu nevěděli, museli se tedy připravit na všechny možné varianty. Ale práci se zadaným materiálem už si několikrát vyzkoušeli na opravdové stavbě.

„Na ostro" soutěžící pracují v časovém limitu a také ve dvojici. Protože jsou již sehraní z předchozího kola, dobře vědí, co komu jde nejlépe. „Víme, co komu jde. Podle toho si to nějak rozhodíme a pak to jde," řekl ve zkratce Zdeněk. „Nebo také úplně jinak…," přidal se Karel Vosička. Nejvíce se oba zapotili během posledního úkolu, při stavbě plotu ze štípaných cihel. Měřil dva metry na délku, metr a půl na šířku a obsahoval roh se sloupkem. „Záludnosti na tom ani nebyly. Ale je to pracné. Měli jsme na to tři hodiny, během kterých to někteří ani nestihli. Nám se nepodařilo zaspárovat a umístit stříšky," vysvětloval Karel Vosička. Přesto dosáhli nejvýše i ve velké konkurenci.

Nejvíce soutěž prožívali slovenští žáci i jejich mistři. Ti tam pobíhali, radili a občas i „za bukem" řezali. Budoucí zedníci Zdeněk a Karel ale pracovali v pohodě a zvládali vše sami. „Pan mistr od truhlářů Petr Rédl u nás stál a musel odejít, aby nám neradil," podotkl Zdeněk.

Nejlepší žáci se do hlavního pražského kola SUSO probojovali z pěti postupových kol. „Ve finále v Praze se tak utkalo deset nejlepších dvojic z Čech a ze Slovenska. My jsme tam měli vedle zedníků také truhláře. Ti skončili šestí, což je vzhledem k velké konkurenci, myslím, slušné. Bojovali tam zástupci z deseti škol. Do celorepublikového kola se museli kluci probojovat mezi sto šedesáti školami, " řekl Petr Rédl, učitel odborného výcviku a předmětů oboru truhlář.

Truhláři Miloš Vydra a Luděk Letmajer při soutěži vyráběli květináč na pnoucí rostliny a stojan na víno. Vedle toho museli splnit teoretický test s odbornými otázkami a vypracovat kusovník potřebného materiálu k oběma výrobkům.

„Zvládli jsme oba výrobky. U květináče se nám nepovedly čepy, které jsem dělal já, proto jsme byli až šestí," přiznal Miloš Vydra.

Jestli jim úspěch pomůže i při hledání pracovního místa, se dá podle Petra Rédla těžko říci: „Je to pro ně spíše cenná zkušenost. Alespoň vidí, jaká je úroveň na jiných školách. Práce tam je úplně něco jiného než v dílnách." 
Totéž potvrdili i všichni zúčastnění. „Těší nás, že jsme jako učiliště porazili konkurenci z průmyslových škol," uzavřel Karel Vosička.

Kromě tohoto úspěchu budoucí truhláři obsadili třetí místo v celorepublikové soutěži Machři roku v Sokolově. Další fotografie najdete na webu Rakovnického deníku.