„Je to poměrně náročná práce na několik měsíců. Už jsme přeskládali depozitáře, kde jsou mobiliární předměty běžného charakteru, nyní přišel na řadu depozitář knih, kde máme uloženou asi jednu třetinu celého fondu. Knihy musejí projít důkladnou prověrkou,“ nastínil kastelán hradu Petr Slabý.

Jak již bylo zmíněno, knihy se stěhují do mnohem lépe vyhovujících prostor. Ty původní by po uvolnění měly sloužit jako součást prohlídkové trasy. „Kromě toho jsme už v prvním období koronavirové přestávky udělali dvě velmi podstatné části nové expozice a budeme v tom pokračovat. Nevíme, jak dlouho bude omezení návštěvnického provozu trvat, ale třeba jen přeskládání depozitáře nám ještě minimálně dva měsíce zabere,“ předpokládá Petr Slabý.

I když zatím nikdo netuší, jak dlouho budou striktní opatření trvat, na hradě již podnikají přípravy na tradiční akce, jako jsou například Velikonoce. „Nemůžeme to nechávat na poslední chvíli, akce se musí připravit už teď. Jestli se ale uskuteční, těžko soudit. Loni jsme měli připravené Hraběcí Velikonoce a ty nakonec nebyly. Nakonec jsme udělali na začátku prázdnin jakousi malou náhradu – Malé hradní slavnosti. Ty vyšly a byla to jediná akce tohoto charakteru, která se loni uskutečnila,“ dodal kastelán.