Letos to bude svátek opravdu všech modelářů, protože se nebudou vzduchem prohánět jen modely letadel různých velikostí a kategorií, ale prostor na zemi ovládnou například modely tanků, tahačů i těžké techniky. Dokonce tu bude zuřit i námořní bitva, takže si na své přijdou nejen příznivci letadel, ale opravdu každý, i ti nejmenší. Další podrobnosti v rozhovoru prozradil předseda LMK Rakovník Jiří Habart.

Kdy a kde přesně se Model Air Show uskuteční? A jak je to letos s parkováním?
Letos to bude o víkendu 13 a 14. srpna. V sobotu program začíná v deset a končí v 17 hodin. V neděli začneme rovněž v deset, ale končíme už v 16 hodin. Zaparkovat bude jako vždy, možné zdarma, přímo u letiště na posečeném poli.

Model Air Show připravujete jednou za dva roky, letos už po jedenácté, přesto, pokud by někdo o ní slyšel poprvé, co si má představit?
Je to dvoudenní přehlídka leteckých a především letecko-modelářských vystoupení, doplněná dalším programem. Diváci uvidí například neletecké modelářské aktivity, ukázky historické i současné techniky. Na děti také čeká spoustu překvapení. Představíme také naše sponzory. Celým programem návštěvníky provedou moderátoři.

To je hodně široce řečeno. Na co se mohou návštěvníci těšit? Prozradíte nějaký „tahák?"
Taháků bude v programu hned několik. Příchozí uvidí řadu skupin ztvárňující boje a scény z první a druhé světové války. S programem vystoupí samozřejmě Air Show Team Rakovník. Předvede leteckou bitvu, skutečný příběh druhé světové války. Do první světové války se přeneseme s Great War Flying Circusem a jejich historickými modely dvouplošníků. Bitvy se odehrají nejen ve vzduchu. Skupina Word War II Cirkus představí prostřednictvím diorama on line bitvu na ploše s maketami bojových vozidel. Diváci také uvidí ukázku modelů terénních automobilů v podání členů RC Autoclubu Rakovník. Přímo na rakovnickém letišti se odehraje on line závod několika offroadových skupin z celé republiky. Už nyní si postavili účastníci na letišti trať.
Při poslední Model Air Show diváci se zájmem pozorovali práci miniaturních tahačů, bagrů a další techniky. Uvidí je na letišti i letos?
Samozřejmě. Nebudou chybět makety nákladních tahačů, vysokozdvižných vozíků, bagrů a další manipulační techniky. Předvedou skutečnou práci. I když se vše odehraje na souši, na letišti se rozpoutá nefalšovaná námořní bitva v podání členů Merrinmack klubu ve velkém bazénu. V programu vystoupí také Jiří Pospíšil na akrobatickém speciálu Z 50 LX. Kromě slosovatelných vstupenek o dvanáct vyhlídkových letů s Aeroklubem Rakovník chystáme pro diváky ještě jedno velké překvapení z kategorie historických válečných letadel.

Uvidíme ještě někoho dalšího z „domácích" aktérů? A zalétají si při organizaci tak náročné akce také další členové LMK Rakovník?
Z „domácích" se ještě předvedou dobrovolní hasiči z Mutějovic, členové Klubu vojenské techniky Hředle a Trabant klubu Nesuchyně. Nebude chybět ani rodeo Vladimíra Špáni a tradičně ukázky výcviku psů a spousta zábavy pro malé návštěvníky. Na místě vyhlásíme pro malé návštěvníky soutěž o zajímavé ceny. Kdo bude z domácích létat, to je zatím otázka, vzhledem k počtu přihlášených pilotů, budou domácí létat asi pouze při nějakém výpadku v programu. Přes to bych zmínil domácího Karla Ortmana, který vystoupí se svými dokonalými maketami vrtulníků, i on si připravil pro návštěvníky nejedno překvapení.

Vraťme se ještě k modelům letadel. Na co byste nalákal jejich fanoušky?
Na velké modely skutečných letadel o váze nad dvacet kilogramů, které při letu podléhají schválení Úřadu civilního letectví. Náš klub, jako jeden z mála toto povolení na Model Air Show získal. Z pilotů bych vyzdvihl například Zdeňka Hůlku s modelem L 39 Albatros v měřítku 1: 2,7 a rozpětím křídel téměř tři a půl metru. Váží 64 kilogramů a pohání ho letecká turbína. Dále v Rakovníku předvede Zlín 526 s pístovým motorem o objemu 420 centimetrů kubických a váze 98 kilogramů. Je to jeden z největších modelů v ČR. Rozpětí křídel má 5,2 metrů. Kromě toho se tu představí Vlastimil Srna s Albatrosem L59 E poháněným také turbínou. Další obří motorové modely budou použity na aero vleky pro modely větroňů skupiny pilotů kolem Jindřicha Stejskala. Jedná se o modely s rozpětím okolo 8 metrů, převážně v měřítku 1:2.

Řízení modelů možná vypadá jednoduše a lákavě. Budou si to moci návštěvníci vyzkoušet?
Ano. Firma Pelikán Daniel, jedna z největších firem zajišťující dovoz a výrobu modelářských potřeb, tu bude mít velký stánek. A právě u něj si návštěvníci okusí létání na simulátoru. K dispozici bude i několik modelů, které si zájemci vyzkouší přímo ve stánku. Firma předvede i svoji letovou ukázku. V rámci ní vystoupí show pilot Jiří Jarolímek s modelem letadla SU 29. Ten pak poletí i s maketou ultra lehkého letounu Columbia 400.

Dění na posledním Model Air Show snímala web kamera. Bude tomu i letos?
Ano, web kamera bude snímat veškeré dění. Záznam bude k zhlédnutí na webových stránkách Model Air Show. Ale vidět vše na živo je samozřejmě nesrovnatelně lepší zážitek. Přivítáme hlavně žáky škol na Rakovnicku, kteří před prázdninami od našeho klubu dostali volné vstupenky.

Poskládat nabitý program na dva dny určitě není jednoduché. Od kdy pracujete na přípravách?
Přípravný tým složený z členů rakovnického leteckomodelářského klubu pracuje na zajištění show už od loňského srpna. Naším cílem je připravit akci, která by alespoň v některých pohledech překonala akce minulé. A to v prostředí stálého zpřísňování leteckých předpisů a vysoké úrovni předchozích Model Air Show opravdu není jednoduché. Kdo nezkusil, neuvěří, kolik nadšení a víry je třeba k dotažení akce do úspěšného konce. Naši akci podpořila celá řada sponzorů a také město Rakovník a Středočeský kraj. Za to moc děkujeme.