Od letošního srpna funguje na Husově náměstí modernizovaný parkovací systém. V centru sice zůstaly závory, ovšem z historického zákoutí zmizela po zhruba 15 letech takzvaná výběrčí budka. Stejně tak došlo ke zrušení desetiminutového stání zdarma. Navíc nový systém nedovolí řidičům, kteří na náměstí parkují dlouhodobě, odjet bez zaplacení. Závory i po skončení placené doby zůstávají dole.

Ačkoliv v porovnání měsíce září a říjen došlo ke zvýšení vjezdu automobilů do centra, v porovnání časového období letošního roku s minulým došlo k výraznému poklesu. Do centra míří měsíčně v průměru o 14 tisíc automobilů méně.

„V říjnu letošního roku vjelo do centra města 40 472 vozidel, před rokem pak 53 295 aut,“ sdělil Deníku Jiří Cafourek, mluvčí rakovnické radnice. Do centra města vjelo v letošním říjnu sice o zhruba 13 tisíc automobilů méně, ovšem tržba byla téměř o třetinu vyšší. „V roce 2017 byla tržba za měsíc říjen 360 tisíc korun, nyní 470 tisíc korun,“ řekl podrobnosti Jiří Cafourek.

Samotní Rakovničané, hlavně pak maminky s dětmi, si nižší počet aut v centru města pochvalují. Na náměstí je dýchatelněji. „Když si potřebuji s dětmi nutně zajet na náměstí, vím, že zde zaparkuji. Předtím to byla docela katastrofa, teď zaparkuji určitě. Kromě toho zde není takový provoz, i když někdy nárazově bývá. U výjezdu jsem v září ani jednou nečekala ve frontě,“ reagovala na doraz Deníku Pavlína Burešová. Ta nemá problém ani s tím, že město je, jak mnozí kritici říkají, obehnáno závorami.

„Odpadlo značné množství průjezdu vozidel po zvednutí závorového systému. Rovněž odpadlo dlouhodobé parkování na náměstí, kdy si někteří řidiči z náměstí dělali dobře hlídané parkoviště. Parkovací systém tak splnil účel. Je vidět, že na náměstí je menší počet vozidel, dá se zde zaparkovat, dá se zde přejít a netvoří se kolony na výjezdu z náměstí. Výjezd je naprosto plynulý. Parkovací systém splnil účel,“ okomentoval před časem funkčnost modernizovaného parkovacího systému v centru města starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD).

Modernizovaný závorový systém v centru města je možné v budoucnu přeprogramovat na parkovací automaty. Zdá se ale, že i nadále bude v zastupitelstvu většina, která dává přednost závorovému systému před tím s parkovacími automaty. Rakovnická ODS, která zvítězila v letošních komunálních volbách, změnu systému zřejmě nechystá.

„Současné dosluhující vedení města udělalo pro město i pozitivní kroky. Příkladem je modernizace závorového systému. Tento systém mimo jiné již v minulosti prosazovali naši zastupitelé,“ napsali občanští demokraté na sociální síti k článku Deníku, jenž hodnotil první měsíc ostrého provozu systému.

Parkování