K netradičnímu a ojedinělému postupu chmelaře nutí nedostatek brigádníků na jaře, se kterým se potýkají už řadu let. Proto hledají nové způsoby práce, které by vedly k úspoře počtu pracovních sil.

Podrobnosti vysvětlil chmelař Rakochmelu Karel Šrámek: „Už několik let používám metodu obdělat chmelnice s co nejmenším počtem lidí, ale ti musí být co nejspolehlivější a práci odvádět opravdu kvalitně." Proto už mnoho let do Rakochmelu jezdí stabilní a spolehlivá parta Slováků jak na jarní, tak podzimní práce i sklizeň. Na jaře ale musí vypomoci brigádníci z pracovní agentury, protože ti ze Slovenska by práci jako je věšení drátku, zapichování a zavádění chmele rozhodně nestihli. Právě proto už loni tu pověsili drátek na dvou hektarech chmelnic na podzim. „To se nám osvědčilo, neměli jsme s tím žádný problém. Letos jsme drátek pověsili na patnácti hektarech. Příští rok plánujeme třicet hektarů. Je to takový bonus na jaro. Jarní práce se sice pokaždé nakonec nějak stihnou, ale je to bohužel na úkor kvality," popisoval chmelař Rakochmelu Karel Šrámek.

Pověšený a zapíchaný drátek podle zkušenosti nebrání běžnému obdělávání chmele během vegetace. Pouze se chmel nemůže řezat klasicky pilou. „Mám naplánovanou tří až čtyřletou rotaci. Na jaře se na určité části výměry, a to jednou za tři až čtyři roky, první výhony zabrzdí a zničí namíchaným dusíkatým hnojivem. Další roky se podřeže klasicky pilou. Takže zhruba na čtvrtině výměry bychom chtěli drátek věšet už na podzim," vysvětloval Šrámek.
Brigádníci na podzim se uvolnili, protože se tu už sází méně chmele. Během posledních pěti let na podzim přesazovali až dvacet hektarů, nyní je to jen čtyři až pět. To by byla práce tak na dva týdny, ale protože čistí chmelové konstrukce i navěšují a zapichují drátek, mohou tu pracovat měsíc až měsíc a půl.

Celkový počet brigádníků na celý rok chmelař shrnul takto: „Na jaře a během celého roku přijíždí dvacet Slováků, na jeden týden dvacet studentů na zapichování drátku a ještě na jeden týden čtyřicet studentů na zavádění. Sklizeň stačí obsloužit osmdesát šest lidí."