Však si s nimi daly hospodyňky pořádnou práci. Jeden je velký, hnědý, krásně vymalovaný, další bílý. Někteří, jen pocukrovaní, si hoví v osení nebo ve voňavém senu. Teď už je jen na porotcích, aby vybrali nejdříve toho nejhezčího, a pak samozřejmě toho nejchutnějšího.

Páni porotci pečlivě prohlížejí všech devatenáct beránků a udělují až deset bodů pro toho nejhezčího. Mezitím dívky z novostrašeckého gymnázia hrají a zpívají lidové písničky. Dokážou přítomné strhnout tak, že se někteří návštěvníci i přidávají.

Toho nejhezčího už známe. Teď přichází na řadu možná ta příjemnější část. Ostrý nůž už se zakusuje do té nádhery a porota ochutnává maličký kousek od každého výtvoru. Leckdo by mohl porotcům závidět, ale jak se vzápětí ukazuje, není to legrace ochutnat devatenáct sladkých beránků. Přesto porotci statečně pokračují a poctivě bodují od jedné do desítky.

Teď si přicházejí na své i ostatní návštěvníci. Beránci se krájí a všichni ochutnávají. Je libo biskupského, perníkového, kynutého, s ořechy nebo s rozinkami? Ten krémový chutná jako dort, tvarohový je pěkně vláčný. Piškotový s kandovaným mangem nechutná vůbec špatně a se zelenými kousky vypadá zajímavě. K tomu se podává čaj nebo káva. Děvčata krásně zpívají… Zkrátka předvelikonoční idylka je dokonalá.

O nejhezčího velikonočního beránka se v Muzeu T.G.M. v Novém Strašecí soutěžilo poprvé. Před tím se tu několik let hodnotila nejhezčí velikonoční kraslice. Ale už to chtělo změnu. Inspirace přišla od jesenického štrůdlování a od rakovnické vánočky.

„Lidé rádi konzumují, proto jsme vyhlásili soutěž o nejhezčího beránka. Říkali jsme si, že když se nesejdou, koupíme v pekařství tři beránky, aby bylo co hodnotit. Štrúdlů jsme měli zkraje jen sotva deset, vánočky tři,“ vysvětlil v úvodu nápad ředitel muzea František Povolný.

Kupovat beránka ale rozhodně nikdo nemusel. Sešlo se jich více jak dvacet. Někteří upekli dokonce dva. Porota jich nakonec hodnotila devatenáct. Ti od stejných autorů byli nakonec jen na ukázku.

V porotě zasedli: ředitelka Domova Seniorů v Novém Strašecí Miluše Jůnová, místostarostka Libuše Vosátková, ředitel gymnázia Richard Spiegl, pan farář Mariusz Walczak a ředitel rakovnického muzea František Povolný.

Výsledky

Nejhezčí:
1. místo: Žaneta Svobodová, ISŠ Jesenice
2. místo: Petra Šterclová, ISŠ Jesenice
3. místo: Domov Seniorů Nové Strašecí
Nejchutnější
1. místo: Karolína Krátká, ISŠ Jesenice
2. místo: Šárka Hoblíková, Rakovník
3. místo: Žaneta Svobodová, ISŠ Jesenice