Avšak samotní rakovničtí obyvatelé volali více než po krajské lékárně po lékárně s pohotovostní víkendovou službou. „Bylo by potřeba, aby v Rakovníku byla lékárna i o víkendech. Takhle se musíme trnácet až do Kladna, protože na pohotovosti nám stejně dají pouze recept. Jsem pro, aby se s tím už pohnulo,“ vyjádřila se Naďa Lenčešová v diskuzi na našem webu.

Rakovnická radnice v čele se starostou Zdeňkem Nejdlem (ODS) tedy vzala věc do svých rukou a vedení města odsouhlasilo zřídit pohotovostní službu lékáren. Pro léky si tak můžete nyní zajít každou neděli od 10 do 14 hodin do „sloužící“ lékárny (informaci najdete vždy v Rakovnickém deníku nebo na stránkách města, pozn. red.).

Vedení města se domnívalo, že tento krok také ocení a podpoří vedení Středočeského kraje. Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) tehdy sdělil, že město se chystá oslovit vedení Středočeského kraje, zda by na provoz lékáren nepřispělo, a to rovným dílem. „Zažádali jsme kraj o částku 24 960 korun,“ upřesnil informace tiskový mluvčí radnice Jan Polák. Náklady na pohotovost lékáren by tak byly rozděleny na třetiny – na financování by se podílelo město Rakovník, Středočeský kraj a také rakovničtí lékárníci.

Radnice obdržela negativní odpověď

Odpověď z kraje rakovnickou radnici nepotěšila. Byla totiž zamítavá. Vedoucí odboru zdravotnictví Středočeského kraje Ivana Kohnová radnici napsala, že vzhledem k poměrně početnému zastoupení soukromých lékáren v kraji nejsou peněžní prostředky na pohotovostní službu lékáren poskytovány ani lékárnám při oblastních nemocnicích, a proto nebude žádosti vyhověno. „Pokud by Středočeský kraj finanční dotaci poskytl, byl by to precedentní akt, na který by bylo poukazováno a pak by muselo být vyhověno i požadavkům z dalších měst,“ napsala v dopise Ivana Kohnová.

„Vůbec tomu nerozumím. Je to v rozporu s tím, co Marcel Chládek tady říkal před volbami a po volbách, kdy tlačil lékárníky k tomu, aby poskytovali pohotovostní službu zdarma. Nerozumím tomu,“ nechal se slyšet starosta Královského města Zdeněk Nejdl.