Na Račí hrad u Jesenice proto přijeli jejich tisková mluvčí Jana Žáčková a její kolega ze skupin kriminalistických techniků Radek Krátký. S sebou přivezli služební vozidlo, výstroj i výzbroj.

Zhruba osmdesátka školáků z prvních až čtvrtých tříd si společně s policistkou zopakovala pravidla, která se týkají dopravy: přecházení silnice, riziková místa, hry v blízkosti silnic… Jana Žáčková upřesnila: „Dále se povídalo o bezpečnosti na ulici, povídání s cizími lidmi, přijímání sladkostí nebo jiných věcí od neznámých lidí. Znalost dopravních značek děti ovládaly skvěle."

Ve druhé části besedy se policistka zaměřila na práci Policie České republiky. Hovořila o tom, jaké má složky, co policisté musejí dělat v rámci služby a jak vypadá jejich uniforma (co znamenají hvězdičky v hodnosti…).
„Děti si v rámci toho zopakovaly čísla tísňových linek, která naprosto přesně ovládaly. Nakonec byl dětem dán také prostor k diskusi," upozornila Jana Žáčková.

Školáky zajímalo: Jaké psy mají policisté k dispozici? Jak se cvičí? Na co všechno jsou vycvičeni? Zjistí policisté pokaždé zločince? Jaký výcvik musí mít policista?

Po povídání si mohly děti vyzkoušet výstroj policistů a přítomný policista, který se zabývá ohledáním místa činu, dal dětem možnost vyzkoušet si, jak se cítí pachatel, kterému jsou snímány otisky prstů.
Každý žáček si odnesl daktyloskopickou kartu se svými „prstíky". V rámci snímání otisků prstů odpovídal policista na všetečné otázky, které se týkaly zločinců a jeho práce.

Po prohlídce služebního vozidla se policisté s dětmi rozloučili s tím, že se zase příští rok budou těšit na další návštěvu.