Po týdnu míří obyvatelé Rakovnicka a také Lounska znovu k volebním urnám. Vybírají si zástupce do senátu. Podaří se Marcelu Chládkovi (ČSSD) obhájit poprvé v historii post senátora? Nebo jej nahradí Zdeňka Hamousová (ANO 2011)? A bude vůbec o druhé kolo senátních voleb zájem ze strany voličů?

Odpověď na tyto otázky se dozvíme už v sobotu v odpoledních hodinách, kdy by měly být známy výsledky druhého kola senátních voleb.

Stejně jako před týdnem, i tentokráte se volební místnosti (zůstávají na úplně stejném místě, pozn. red.) v jednotlivých okrscích otevřou v pátek úderem čtrnácté hodiny a uzavřou se ve dvaadvacet hodin. V sobotu pak můžete volit od osmé do čtrnácté hodiny. Poté začne sčítání jednotlivých hlasů.

Hlasovací lístky tentokrát lidé nedostanou domů, ale obdrží je až ve volební místnosti.

Ve volební místnost se proměnila například jedna ze tříd v Mateřské škole Vinohrady. Učitelky Jana Procházková a Marie Kettnerová popisují: „Děti se tu ještě naobědvaly. Pak jsme to my dvě začaly připravovat na volby." Předsedkyně komise Lucie Baborová v půl sedmé večer konstatovala: „Do této chvíle přišlo zhruba patnáct procent voličů."

Volební komise nejmenšího volebního okrsku z Rakovníka zasedla v budově Mateřské školy Šamotka. V minulém volebním víkendu sem zamířilo 38 procent ze zapsaných voličů čili 76 lidí ze 198.
Předsedkyně volební komise Zuzana Hápová uvedla: "Dnes v půl sedmé večer je jich zatím asi 15 procent." Lístek do volební urny vhodili například manželé Václav a Ursula Egermajerovi: „Přišli jsme, protože si myslíme, že je naší povinností, abychom chodili k volbám a určili si sami toho, kdo chceme, aby nám vládnul. Proto chodíme k volbám pravidelně."

Hned po otevření volební místnosti prý začali vcházet voliči na sál klubu Domu dětí a mládeže v Rakovníku kde se rovněž nachází volební urna.
Předsedkyně tamní volební komise Naděžda Holcmanová konstatovala: „Okolo půl třetí odpoledne už odvolilo tak osmnáct lidí. Dva kolegové odešli s urnou do Pečovatelské služby na Wintrově náměstí, kde máme nahlášeno asi osmnáct seniorů, kteří si přáli odvolit."
Volič Václav Laňka, který do klubu přišel také odvolit, zdůraznil: „Hlavní důvod, proč jsem dnes přišel není to, že je volit moje povinnost, ale protože volit chci."

Slabší volební účast hlásí před sedmou hodinou večerní předsedkyně z volebních okrsků 6 a 14 Nora Králová a Martina Jandová. Volební komisi těchto okrsků najdete v předsálí Městské knihovny Rakovník:" Tak do deseti procent." A Nora Králová dodává: „Právě jsem hovořila se sestrou, která je u voleb v budově Mateřské školy V Lukách a říká, že tam mají dokonce zatím jen osmi procentní volební účast."

V sobotu v deset hodin dopoledne uvedl Jaroslav Kutílek, předseda volební komise v obci Přílepy:"Volební účast je zatím u nás zhruba dvanácti procentní."

Něco přes dvacet procent z celkového počtu nahlášených voličů přišlo odvolit do volební místnosti ve Velké Chmelištné. Konkrétně 14 lidí ze 60.
Předsedkyně komise Helena Louženská popsala: „Čas si tady krátíme čtením a povídáním." To potvrdila další členka komise Barbora Petržílková: „Já nezavřu pusu. Stále něco povídám Řešíme děti, vnoučata. Zasmějeme se. Sešly jsme se tu dobrá parta žen a uteklo nám to."

Policisté Lukáš Suchánek Lukáš Kapalín z Obvodního oddělení policie v Jesenici, které jsem zastihla v Čisté popsali: „Zkontrolovali jsme od rána všechny volební místnosti ve svém okrsku. Vše bylo v pořádku.
V Čisté dokonce dostali od členek volební komise malý dárek ke svému dnešnímu svátku. Volební místnosti tří okrsků sídlily v Čisté v budově místní základní školy. Malou účast hlásí předseda volebního okrsku č. 2 Stanislav Steinbach.

„8 procent," hlásí v poledne Dagmar Schuhová, předsedkyně 3 volebního okrsku. A přes 18 procent předsedkyně 1. volebního okrsku Dagmar Vittmannová.