V porovnání s rokem 2015 havárií přibylo. Životů, které při nich vyhasly, bylo naštěstí o dva méně.

Mluvčí rakovnické policie Michaela Richterová pro Rakovnický deník konkretizovala: „Dopravní policisté řešili za loňský rok celkem 746 dopravních nehod což je o 167 nehod více oproti roku předchozímu."

Také čtěte: Vězni z Oráčova se práci rozhodně nebrání, zájem má více než polovina

Nejvíce havárií se odehrálo tradičně na silnicích II. třídy. Především na úseku mezi Rakovníkem a okolními obcemi, jako je Ruda, Pavlíkov, Čistá, Lišany, Křivoklát a Jesenice.

Vedoucí rakovnických dopravních policistů Ladislav Heller uvádí, že nejrizikovějším úsekem je stále silnice mezi Rakovníkem a Rudou. „Tady řidiči neustále porušují dopravní značení zákaz předjíždění nebo předjíždějí před vrcholem stoupání silnice," vysvětlil Ladislav Heller.

Takové nebezpečné chování, pak zákonitě končí neštěstím. „Policisté se tomuto místu intenzivně věnují, věnovat nadále budou a páchané přestupky budou řešit nekompromisně", zdůraznil Ladislav Heller.

Na silnicích I. třídy počet dopravních nehod stoupl, a to o 49. Pro ilustraci uvádíme, že v loňském roce zde policisté šetřili 180 dopravních nehod, v předloňském jen 131. 

Drogy a alkohol za volantem

Co ale určitě není dobrá zpráva, je vyšší počet požitého alkoholu u viníků dopravních nehod.

V loňském roce takových řidičů, kteří usedli za volant a způsobili dopravní nehodu, bylo dvacet. V předloňském roce o jednoho méně. „Letos se ještě více zaměříme na kontroly řidičů motorových i nemotorových vozidel, jež usednou za volant po požití alkoholu či jiné návykové látky," upozornila Michaela Richterová.

V síti policejních kontrol uvízla v roce 2O16 bezmála stovka osob za volantem, která se na cestu neváhala posilnit alkoholem. Skoro polovina z nich nadýchala přes jednu promile alkoholu.

Řidička Dana, která každý den dojíždí za prací do Prahy, volí silnici na Rudu. S obavou v hlase konstatovala: „Mám už docela strach ráno vyjet, když slyším, kolik lidí je dnes schopno řídit v opilosti nebo si dát jinou drogu. Jednou jsem právě v lese u Rudy míjela nehodu a nikdy na ten pohled nezapomenu."

Smutná pravda je, že ani drogy nejsou pro některé řidiče cizí. V loňském roce odhalili policisté na Rakovnicku 142 řidičů pod vlivem marihuany a jiných návykových látek, což je o 48 hazardérů.

Nepřehlédněte: Středočeské strážníky láka za lepším Praha

„Veškerým dopravním prohřeškům se policisté intenzivně věnují, a to nejen v rámci dopravně bezpečnostních akcích, ale také v rámci běžného výkonu služby," ujistila čtenáře Rakovnického deníku Michaela Richterová s tím, že o tom svědčí vyšší počet zjištěných přestupků, a to zejména nedodržení nejvyšší povolené rychlosti.

Rakovničtí policisté za loňský rok řešili 2556 řidičů, kteří nerespektovali maximální povolenou rychlost. Kontroly, které policisté ve výkonu provádějí, ale nemůžou odhalit všechna přestupková jednání. Ladislav Heller ale touto cestou slibuje: „Každopádně hlídky ani v tomto roce nepovolí a budou nadále odhalovat přestupky v dopravě. Řidiči prostě musí počítat s tím, že je postih nemine."