Účastnicím cukrářského kurzu v Integrované střední škole v Jesenici šla práce pěkně od ruky. Na jednom stole vznikala marcipánová zvířátka a na druhém valentýnská srdíčka.

Upečená dortová srdíčka ženy nejprve potáhly obarvenou pravou marcipánovou hmotou: červenou, zelenou, modrou… Některá srdíčka měla dokonce žíhaný povrch. Jak zajímavý efekt vznikl, popsala učitelka odborného výcviku Marie Poláková: „Stačí splést váleček červené a bílé hmoty, pěkně oba spojit dohromady a z nich pak vyválet placku a vykrojit srdíčko."

Pak už jen stačilo nechat pracovat svoji fantazii a dortík ozdobit. Z vykrajovaných bílých okvětních lístků vytvořit třeba kopretiny a doplnit je zelenými listy.

Udělat růže vlastně také není nic těžkého. Z placky se vykrájí kolečka a těm se pak na mokrém vále lžící zeslabí okraje. Po té už jen lístky slepovat od středu k sobě. Tyhle a ještě plno dalších „fíglů" předvedly nejen učitelky odborného výcviku, ale také žákyně jesenické integrované školy Sára Zikmundová a Katka Karasová.

Kurz zdobení dortů a modelování byl vlastně už druhý, který škola připravila. Při prvním účastníce vyráběly dorty a pracovaly s čokoládou. Na obou se sešly snad všechny kategorie žen a podruhé dokonce jeden mladý muž. Ženy výuku přijaly s velkým nadšením, některé si nenechaly ujít ani jeden kurz. Přišly místní, ale i z Rakovníka nebo Blatna.

Z Pavlíkova přišla celá parta žen Jana, Eva a Jarka. „Chtěly jsme se zdokonalit u profesionálů. Je to moc krásné, už jsme se domlouvaly, že bychom příště přišly zas. Zkušenosti určitě předáme v našem klubu žen," řekla Jana Šarlingrová. Paní Jarka právě dodělávala srdíčko s květinami: „Vezmu ho domů manželovi a dáme si ho odpoledne ke kafi."

Zdobení dortů, stejně jako například vazba květin nebo odívání nejen záleží na fantazii tvůrce, ale také podléhá určitým módním vlnám. Nyní vládne potahování marcipánem a hlavně zdobení čokoládou. I z té lze vytvořit modelovací hmotu a následně pak třeba růže. Při temperaci (nahřívání) čokolády a dodržení správné teploty vznikají různé ozdoby.

Aby budoucí cukráři z Jesenice byli stále v kurzu a udrželi konkurence schopnost mezi ostatními školami, učitelky odborného výcviku chodí na různé odborné semináře.

S nápadem uspořádat odborné kurzy pro veřejnost přišli zaměstnanci školy. Jejich pořádání podpořilo grantem také město Jesenice. Na valentýnský kurz se přišel podívat starosta Jan Polák a jeho tvořivou atmosférou byl nadšený. Vedle dortů se v dalších kurzech zájemci učili aranžovat květiny.