„Máme je tu zhruba od roku 2006. Od té doby nás jejich oprava stála sedmdesát tisíc korun, což je cena jedné nové čekárny. Jedna skleněná výplň stojí čtyři tisíce. V každé čekárně jsou čtyři," vypočítával starosta obce Řevničov Jiří Petráček.
Na poničené zastávky si obyvatelé stěžovali velmi často, ale zastupitelé už nechtěli zcela zbytečně dávat peníze do jejich oprav, dokud ve vsi nebude kamerový systém.
Čtyři další kamery tedy hlídají obec od října. „Sledovat lidi kamerami se mi příčí, ale je to zřejmě nezbytné. Ihned po dodělání fasády školy jsme kameru dali na budovu školy. Ještě před kolaudací jeden člověk vylezl po okapu na budovu a kameru ulomil. Naštěstí se stačil „vyfotit"," popisoval zkušenost Petráček.
Kamery mají infra přísvit a jsou navíc pod lampami veřejného osvětlení, takže vandal bude snadno k poznání. Pak absolvuje přestupkové řízení a škoda se opraví na jeho náklady.
Centrální pult je umístěn v budově obecního úřadu. V něm běží filmová smyčka, která se po několika desítkách hodin sama smaže. Záznamy s případnými vandaly se předají Policii ČR.
Kamery vyjdou levněji, než dosavadní oprava čekáren. Do budoucna se počítá s jejich dalším rozšířením. Kamerový systém už několik let funguje v Rakovníku a Novém Strašecí. V Rakovníku je používán přibližně od roku 2006.
O jeho využití informovala tisková mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová: „Kamery jsou preventivní součástí činnosti městské policie. Pro potřeby Policie ČR se daří zajišťovat důkazy o protiprávním jednání ze záznamů z kamerového systému. Jejich využití a dohled je sledován strážníky městské policie." Nyní je v provozu šestadvacet kamer zejména v centru města a na autobusovém nádraží.
O rok dříve začali používat kamerový systém v Novém Strašecí. Nyní sleduje dění pět kamer v centru města a dvě na budově Novostrašeckého kulturního centra. Od roku 2014 jsou také dvě kamery v Lánech, kam zajíždí městští strážníci z Nového Strašecí. Jsou na budově obecního úřadu. Jejich provoz hradí Obecní úřad Lány.
Starosta města Nové Strašecí Karel Filip vysvětlil rozhodnutí o instalování kamer: „Kamery jsme se rozhodli používat, protože jde o účinné opatření, které přispívá k bezpečnosti občanů a přispívá k zajišťování místních záležitostí veřejného pořádku." Kamery se osvědčily. Podle starosty Filipa je po tak dlouhé době používání potřeba odstranit některé závady a systém celkově zmodernizovat. Vedení města rozhodlo, že tato opatření se uskuteční v roce 2015.
V Jesenici zatím kamerový systém nemají. Ve vytipovaných místech používají fotopasti, například z důvodu hromadění nepořádku, pak také v místech, kde se něco ztrácí. Kamery jsou pouze na hřišti s umělým povrchem u základní školy, kvůli opakovanému ničení oplocení a nepořádku.
O zavedení systému kamer v minulosti radní okrajově hovořili. „Je možné, že s ohledem na zamýšlené opravy náměstí a chodníků při hlavní komunikaci se této myšlence budeme více věnovat," zkonstatoval starosta města Jan Polák.