Až patnáct tisíc korun ročně může ušetřit průměrná domácnost topící plynem, pokud nechá svůj dům lépe zateplit. Stát navíc na takovou rekonstrukci přispěje až šedesáti procenty.

Od jara totiž budou lidé nově žádat o peníze dopředu ještě před zahájením prací. Zatím ale nejsou stanoveny přesné podmínky čerpání příspěvků. Dosud přitom museli podávat žádosti zpětně poté, co úpravu domu sami zaplatili.

„To chceme změnit. Nově budeme posuzovat žádosti předem, na základě projektové dokumentace. Dopředu se tak lidé dozví, zda peníze dostanou,“ uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Státní dotace se však netýká pouze zateplování domů. „Přispějeme také na výměnu oken za ekologičtější, nahrazení kotlů na uhlí za kotle na obnovitelná paliva nebo pořízení solárních panelů na přitápění,“ vyjmenoval některé věci Kašpar. Odborník na úspory energií Martin Mikeska z Hnutí Duha plán ministerstva vítá.

„Je dobře, že v tomhle programu budou konečně pořádné peníze. Požadujeme ale, aby se vyplácely pouze tehdy, když se opatřeními dosáhne takzvaného nízkoenergetického standardu. Jinak je to jen plýtvání penězi. Získání dotace by také nemělo být administrativně náročné,“ požaduje Mikeska.

Podle něj mohou domácnosti podobnými kroky ušetřit až tisíce korun ročně. „Energetickou náročnost lze snížit hlavně lepší izolací domů, aby teplo neunikalo ven. Průměrná domácnost topící plynem tím při dnešních cenách ušetří až patnáct tisíc korun za rok, pokud používá uhlí, tak její výdaje klesnou o sedm tisíc. Bez státního příspěvku se návratnost pohybuje kolem osmi až deseti let,“ vypočítal výhody Mikeska. Ministerstvo počítá, že pro rok 2009 na tyhle dotace uvolní až deset miliard korun z výnosů z obchodování s emisními povolenkami.

„Pokud by se nevyčerpaly, tak přejdou do následujícího roku. Očekáváme, že celkem by v dalších letech mohlo být k dispozici až pětadvacet miliard korun,“ dodal Kašpar. Přesné podmínky k získání státního příspěvku zatím ministerstvo nevytvořilo. „Stále jednáme, například s bankami o tom, aby na zbytek nákladů poskytly lidem nízkoúrokový úvěr. Diskutujeme také o tom, o kolik se musí snížit spotřeba, aby vznikl na dotaci nárok,“ řekl Kašpar. Jasno má být na přelomu března a dubna, kdy chce ministerstvo projekt spustit.

Na co stát přispěje
Zateplení stávajících domů a výměnu oken za ekologičtější (plastová, dvojitá apod).
Výměna kotlů na uhlí za kotle na obnovitelná paliva (například biomasa).
Pořízení solárních panelů na přitápění.
Částečně také pořízení ekologického zdroje (například tepelné čerpadlo) při stavbě nového domu.
Kolik může člověk získat:
50 - 60 % celkových nákladů.
Zdroj: mluvčí ministerstva životního prostředí