Dostali totiž novou multimediální učebnu. Na hodiny sem chodí polovina třídy. Každý ze studentů má například při výuce počítačového konstruování k dispozici svůj počítač. Ten už dnes zcela nahradil rýsovací prkno. Na počítači studenti kreslí různé strojní součásti ve dvojrozměrném nebo dokonce trojrozměrném provedení. Dále se zde učí programování a automatizaci.

Názorná výuka

Pro názornou výuku slouží tři pulty, dva pro zapojování elektropneumatických systémů a jeden pro hydrauliku. Že je názorná výuka baví, dokázali čtvrťáci hned při hodině právě na zmiňovaných pultech. V momentě sestavili okruh pro ovládání lineárního pneumotoru, neboli pneumatického válce. Ten v tomto případě zastával pracovní operaci na balicí lince, třeba otevírání nebo postrkování předmětů. K tomu ještě studenti sestavili dvoutlačítkové ovládání nutné pro bezpečnost práce obsluhy. Celý systém se nakonec pěkně rozběhl.

Tahle praktická stavebnice určitě dokáže zaujmout kluky a samozřejmě i děvčata více než biflování suché teorie. Totéž potvrdil i ředitel školy Jaroslav Pavlíček: „Myslím, že někteří studenti zbytečně utopí své schopnosti v různých byrokratických oborech. Lidí s takovým vzděláním už je na trhu práce dost, ale třeba strojařů, kteří rozumí svému oboru, těch je málo.“

Při vstupu do učebny na první pohled zaujme velký prostor a dostatek světla. Dříve pulty pro zapojování okruhů stály v malé učebně. Teď je všechno pěkně pohromadě. Budova je ale ze sedmdesátých let a tenkrát se nepočítalo s tak velkým výkonovým zatížením sítě. Proto se musely předělat veškeré elektrické rozvody.

S tím pomohli studenti Emil Hanych a Tomáš Hyhlík: „Jeden týden jsme tahali kabely a zapojovali zásuvky, takže jsme si to vyzkoušeli v praxi.“ Druhý týden přišlo na řadu malování a stěhování.

Užitná hodnota vybavení učebny je značná. Škola dostala letos na jaře ve Středočeském kraji v rámci soutěže o grant Oranžová učebna, Nadace ČEZ nejvíce hlasů a stala se jednou ze čtrnácti škol z celé republiky, která získala peníze z grantu na vybavení učebny v hodnotě dvě stě tisíc korun.

„Z toho jsme pořídili interaktivní tabuli a z druhé poloviny daru jsme nakoupili prvky k pultům na zapojování obvodů,“ doplnil ředitel Jaroslav Pavlíček.

Že je vyučování na rakovnické průmyslovce skutečně moderní, dokazuje i to, že takhle vybavenou učebnu nemají ani na Kladně a že zmiňované pulty obdivoval už v roce 2008 velvyslanec USA Richard Graber při návštěvě radnice, průmyslové školy a významné rakovnické firmy.