Na léto 2002 by asi radši většina lidí zapomněla. Přírodní katastrofa, která se před pěti lety přehnala přes mnoho měst a vesnic, zanechala za sebou velké škody, které se hodně dlouho odklízely.

Horní tok„Nejhůř dopadla Olga Závorová, které se utrhl kus domu. Voda si sebou také odnesla jednu chatu a jinou posunula o několik metrů. Poničené byly i místní komunikace, na které jsme dostali rychlou a vstřícnou finanční pomoc jeden milion šest set tisíc korun od státu. Žádali jsme ještě o dotaci od Evropské unie, ale náš stát nám pomohl rychleji, a získat dvě dotace najednou nebylo možné,“ sdělil tehdejší starosta Skryjí Pavel Souček. Stopy po povodni jsou dnes jen nepatrně znatelné okolo řeky. Po pěti letech se ve Skryjích podařilo vrátit většinu poškozeného do původního stavu. „Při odklízení škod si místní navzájem hodně pomáhali. Největší zásluhu mají hasiči Václav Patera a Petr Jedlička z místního sboru dobrovolných hasičů,“ pokračoval Souček. Ani povodeň obyvatele neodradila, a nikdo z místa katastrofy neodešel. Podle bývalého starosty bezpečnostní opatření ani udělat nelze. „Jedině snad povodí by mohlo prohloubit a vyčistit koryto řeky, ale nevím, jestli se tak stalo,“ dodal na závěr. Ještě v živé paměti má celou událost zasahující dobrovolný hasič ze Skryjí Václav Patera.

„První, co jsme udělali, byla evakuace obyvatel. Po opadnutí vody jsme začali odklízet napáchané škody. Čistili jsme zdroje pitné vody a místní komunikace od nánosů bahna, větví a klacků,“ zavzpomínal Patera.

Na noční probuzení, které odstartovalo nepřetržitou službu, si vzpomíná i skryjský dobrovolný hasič Petr Jedlička. „V noci jsme evakuovali tábořiště u řeky, začali hlídkovat na mostě. Po kulminaci jsme odklízeli škody v Čechově mlýně ve Šlovicích a také v Luhu ve Skryjích. Pomáhalo se i s čištěním garáží a odklízeník bahna ze silnic,“ nechal se slyšet Petr Jedlička.